неделя 18 август 2024 - Международен ден на морските фарове / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
Международният ден на морските фарове се отбелязва за път в Шотландия през 1994 г., а днес над 450 фарове в 50 страни по света, в т.ч. и от България, подкрепят инициативата. Нейната цел е да се запазят и възстановяват морските фарове. Празникът дава възможност хората да научат повече за тяхната роля в осигуряване на безопасността на морския транспорт през вековете. С напредъка на навигационната техника днес морските фарове остават на заден план. В момента работещите са не повече от 1500 и са основно туристическа атракция. Най-старият фар на българския черноморски бряг е Шабленският. Близо два века, той гордо стои на морския бряг. И днес високата му 32 м. осмоъгълна кула излъчва светлина на всеки 25 сек. и се вижда на далечина 17 морски мили.
неделя 18 август 2024 - 18 август - Ден на миньора / Категория: ПРОФЕСИОНАЛЕН ПРАЗНИК
На този ден празнуват и геолозите, и работниците от енергийно-суровинния отрасъл.
Преди повече от 100 години, по предложение на пернишките въглекопачи, цар Фердинанд издава Указ, с който определя 18 август – Деня на успението на Св.Иван Рилски, за ден, в който се чества професията на миньора. Определянето за патрон на българските миньори на Свети Иван Рилски не е случайно. Този светец притежава характерните черти на професията на миньора: твърдост, воля, състрадание и човеколюбие.
неделя 18 август 2024 - 18 август - Успение на Свети Иван Рилски / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
На 18 август църквата чества успението на Свети Йоан /Иван Рилски/, най-българския светец. Той е покровител на миньорите, затова денят е определен за техен професионален празник.
Преподобният Иван Рилски е роден около 876 г. в село Скрино в Осоговската планина. Живял е по времето на княз Борис и сина му Владимир, на цар Симеон и на сина му Петър - време на широко разпространение на християнството в пределите на България. Като юноша той копнее да се посвети в служба на Бога, напуска родното си място и постъпва в манастир. След като приема монашеството напуска манастира и се скита на много места. Накрая се установява в Рила и основава Рилския манастир. В края на живота си светецът се отдава на уединение в молитви Богу. Умира през 946 г. и е погребан в малката манастирска църква на Светата Рилска обител.
Около 980 г. мощите му са открити и пренесени в София, а той е канонизиран за светец. През 1183 г. унгарският крал Бела III отвоюва Средец от византийците и отнася мощите му в Унгария, откъдето са върнати след четири години. След Освобождението на България от византийско робство цар Асен I ги пренася в столицата Търново през 1195 г. Мощите са върнати в Рилската света обител на 1 юли 1496 г.
Св. Йоан Рилски е почитан като общобългарски светец, но славата му се разнася из целия Балкански полуостров и в Русия.