неделя 18 юни 2023 - Всички български светии / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
На днешния ден имен ден празнуват: Имен ден празнуват Асен, Асенка, Аспарух, Ася, Десислава, Десислав, Десина, Крум, Камен, Камена, Кремена, Панайот, Румен, Румяна, Чавдар .
Втората неделя след Петдесетница е посветена от Българската църква на Всех Светих. Днес е Денят на всички български светии - най-новият, подвижен празник в българският църковен календар. На този ден българският народ отдава почит към всички исторически личности, живели по нашите земи, които са канонизирани за светци. Те са се отличавали с благочестив живот, изповядвали са Християнствотои са били предани на светото православие. Били са хора на вярата и духа и всеки с делата си е заздравявал спойката между църква, народ и държава. Българските светци олицетворяват националната ни съдба, защото всеки период от доосвобожденската ни история има своите мъченици.
Денят на Всички български светии е уникален празник. Първата литургия за празника е ослужена от Патриарх Кирил в столичния храм "Свети Седмочисленици" през 1954. Това е една от първите големи инициативи на Българската патриаршия, която възстановява своето патриаршеско достойнство само една година по-рано - на 10 май 1953 г. Канонизираните за светци българи са 104-ма. Сред тях има 12 български патриарси, трима войни, осемдесет и седем канонизирани мъченици.
Първият мъченик на Българската църква от български произход е синът на хан Омуртаг - Боян Енравота. Той е убит по заповед на своя брат хан Маламир през 30-те години на IX век, защото отказал да се отрече от християнството. Преди да бъде екзекутиран св. Енравота - Боян изрекъл думите, "Вярата, за която сега аз умирам, ще се разпространи по цялата българска земя...".
Сред светии, които почитаме днес са и св. равноапостоли Кирил и Методий. Канонизирани за светци са и техните ученици, които разпространяват Христовото слово и православната култура сред нашия народ. В галерията на българската святост не липсват образите на епископи като св. Климент Охридски, Иларион Мъгленски, Патриарх Евтимий, който героично защитава Търновград от азиатските пълчища, Софроний Врачански, който просвещава българите във време на хаос и безправие.
Включват се и много светци-монаси. Редицата им се води от всебългарския закрилник Св. Иван Рилски чудотворец, който основава най-големия и най-красивия манастир на Балканите. Негови духовни последователи са тримата отшелници в македонските предели Гавриил Лесновски, Прохор Пшински, Йоаким Осоговски, също св. Петка Търновска, исихастите Теодосий Търновски, Ромил Видински. Колоритен светец е св. Димитър от русенското село Басарбово, живял през ХVII век.
Тази година в катедралния храм "Свети Александър Невски" от патриарх Максим бяха канонизирани за светци българите, убити през 1876 г. в храма в Батак и в Новоселския манастир "Света Троица" в Априлци. Те обаче ще бъдат почитани като Събор на Баташките мъченици - на 17 май, и Събор на новомъчениците от Ново село - на 9 май.