вторник 01 март 2022 - Св. прпмчца Евдокия / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. прпмчца Евдокия
вторник 01 март 2022 - Имен ден празнуват Евдокия / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Евдокия
вторник 01 март 2022 - Баба Марта / Категория: ОБИЧАИ
В традиционния народен светоглед на нашия народ, в неговите предания и легенди Баба Марта е своеобразна митологична персонификация на пролетта и на самия месец. Нейният нрав е много непостоянен. Старицата е ту сърдита, ту усмихната и весела. Настроението й оказва силно въздействие върху времето. Пъстрата гама от поверия и представи, свързани със старицата-предвестница на пролетта и родитбата, предопределя множество обреди и обичаи. Рано сутринта на първи март всяка домакиня измита къщата и двора си. После мята върху плета или върху някое плодно дърво в градината червен мъжки пояс или червена престилка. Това се прави, за да се посрещне Баба Марта "на чисто и червено", че да бъде тя усмихната и добронамерена. През целия ден старите жени не излизат от къщите си и не ходят по улиците, за да не ги види Баба Марта, която не обича стариците. Навън излизат само момите и младите невести, за да им се радва Баба Марта и да затопли времето.
На първи март в цялата етническа територия на българите има обичай да се връзват бели и червени усукани конци - "мартенички" или "байници" (Средните Родопи). Мартенички се връзват на дясната ръчичка на децата, по плитките на момите, на плодните дръвчета и на рогцата на домашните животни. В Родопската област мартениците са разноцветни - със син, зелен или розов цвят. Навсякъде те се носят до първата поява на щъркелите, лястовичките или кукувиците.
Традиционната мартеница се изработва от червен и бял вълнен или памучен конец, те се усукват задължително поотделно наляво, след което двата се събират и се усукват –надясно.
Ако някога изработването на мартениците е ставало от жените в семейството рано преди изгрев слънце на първи март, днес то е сезонна индустрия. Седмици преди наближаването на 1 март, мартениците излизат на пазара.
Сега човек ги купува за да ги подари на тези който обича.
Мартеницата днес се носи отляво до сърцето, като гривна или гердан. Днес до традиционната мартеница може да се видят най-различни изображения на различни детски анимационни герой, герой от филми, зодиакални знаци, всевъзможни изображения и символи изработени от най-различни материали. Според предание дошло от древността, българите вярвали, че с настъпването на пролетта (според народните вярвания началото на пролетта бележи първи март), се събуждала и някаква зла и лоша сила.
Мартеницата е амулета на тогавашния българин , която гони злото и привлича доброто, тя се е смятала за поставянето на начало на нов живот (в българската символика червеният цвят се свързва с мъжкото начало, а белия – с женското, тяхното свързване означава зараждане на нов живот).
Сваля се когато се види първият щъркел и се завързва на плодно дърво. В някой райони я хвърлят в реката, за да им върви по вода и всичко лошо да изтече.
четвъртък 03 март 2022 - Ден на Освобождението на България от османско иго / Категория: НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК
Ден на Освобождението на България от османско иго
За първи път 3 март се чества през 1880 г. като Ден на Възшествието на престола на император Александър Втори. От 1888 г. се празнува като Ден на Освобождението на България от турско робство. Еднократно като национален празник денят е отбелязан през 1978 г. по повод 100-годишнината от Освобождението. 10 години по-късно той става официален празник.
С решение на парламента от 5 март 1990 г. датата е обявена за национален празник.
петък 04 март 2022 - Имен ден празнуват Герасим / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Герасим Преп. Герасим Йордански (Блажи се риба и млечни храни) (Велокоп. служба)
неделя 06 март 2022 - Св. 42 мчци в Амория / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Тези четиридесет и двама християнски мъченици, били военачалници и пострадали за вярата през 840 г. в гр. Амория, в малоазийската област Фригия. Този град бил дълго обсаждан от мохамеданите през ІХ век, при византийския император Теофил (829-842 г). Християните се защитавали мъжествено и врагът вероятно щял да отстъпи, но измежду жителите на града не се намерил предател. Очаквайки голяма награда за предателството, той показал на мохамеданите уязвимо място на крепостната градска стена и по такъв начин градът бил превзет. По-голямата част от жителите и войниците, които защищавали града, били избити или отведени в робство. Победителят заповядал да затворят в тъмница главните военачалници. Те били 42 души. Църквата почита еднакво паметта на всички тия мъжествени вождове, които се оказали и добри войници, и верни служители на Христа.
Предстояло им тежко изпитание. Напразно император Теофил предлагал за тях богат откуп. Победителят отхвърлил всякакъв откуп: той искал най-вече да принуди християните да се отрекат от вярата си и за тази цел употребил всички средства. В мрачната тъмница на пленниците постоянно дохождали пратеници от мохамеданския началник, за да ги убеждават да признаят Мохамед. Врагът действал ту чрез заплаха и строгост, ту чрез ласкави думи и обещания. Но християните, понасяйки жестокото изпитание, все повече и повече укрепвали духом. Те търсели сила и утеха в постоянната молитва, благодарели на Бога, Който им пратил страдания и чрез това им посочил средство да загладят прегрешенията на предишния си живот. Те всички радостно и спокойно очаквали смъртта, за да се съединят с Иисуса Христа и да придобият вечните блага на бъдещия по-добър живот. Военачалниците-християни били осъдени на смърт и посечени с меч.
неделя 06 март 2022 - Герасим Красен, Красимир, Красимира / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Сирни заговезни (Поклади) или Прощална неделя е празник на всеобщото опрощение. Той е винаги седем седмици преди ВЕЛИКДЕН.
На този ден Църквата призовава вярващите да пречистят душите си, да изпълнят с мир и любов сърцата си, за да посрещнат Възкръсналия Христос.
На трапезата като блажни се ядат само млечни и яйчени ястия, затова е наречен Сирни заговезни - последната неделя преди Великия пост, т. нар. Прощална неделя, защото в този ден всеки иска и дава прошка за волни или неволни обиди, недобри помисли и намерения спрямо своите близки и познати.
В Библията е казано, че който не прости прегрешенията на ближния си, и Бог няма да му прости безбройните прегрешения, с които всеки ден го прогневяваме.
В някои български селища на този ден казват: „простено - прости!", т. е. „аз ти прощавам и ти ми прости".
Обичаят хората да се маскират по Заговезни датира още от Средновековието и дори много преди това, като у нас е разпространен само в някои краища.
Маските трябвало да прогонят злите духове, които бродят между хората, карнавалът символизира победата на светлината над мрака, т. е. настъпването на пролетта и края на зимата. Повод да се организира домашен празник карнавал, повод за веселие и, разбира се, за общата софра.
вторник 08 март 2022 - Ден на жената / Категория: ПРАЗНИК
Срещу хамалуването на мъж, деца, шефове... Срещу това да е като многоръкия Шива, да се справя с всичко. Хем да е нечия муза, хем да прави кариера, хем да е домакиня, хем да е с фигура на манекен...
Това е женската орис. 365 дни в годината, а в календара само един са и отредили за празник – 8 март. Едни го приемат, други го отричат, трети искат през цялата година да бъдат на почит.
Осми март води началото си от 1857 г. от нюйоркската демонстрация на жените. Шивачки и текстилки напуснали фабриките и тръгнали по улиците на града с искане за 10-, а не за 16-часов работен ден.
На 26 август 1910 г. в Копенхаген на Втората международна конфренция на жените социалистки стотина делегатки от 70 страни обсъждат въпроса за създаване на международна организация за права и свободи на всички жени. Тогава Клара Цеткин предлага да се отбелязва всяка пролет международен ден за борба на жените за равноправие в памет на нюйоркската демонстрация от 1857 г. В началото празникът бил честван само в няколко европейски страни и САЩ.
Българките са едни от първите, които го отбелязват - на 11 април 1911 г. Те са и тези, които предлагат датата 8 март. Решението е взето на Втората международна конференция на жените комунистки в Москва през юни 1921 г. На нея българките, чиято делегация е водена от Ана Маймункова, правят предложение да се установи един и същ ден, в който да се чества денят за борбата на жените за равноправие, и това да е 8 март.
сряда 09 март 2022 - Св. 40 мчци в Севастия. Св. мчк Исихий / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Свети четиридесет мъченици или младенци Имената на Св. 40 мчци пострадали в Севастия са: Кирион, Кандид, Домен, Исихий, Ираклий, Смарагд, Евноик, Уалент(Валент), Вивиан, Клавдий, Приска, Теодул, Евтихий, Иоан, Ксантий, Илиан, Сисиний, Ангий, Аетий, Флавий, Акакий, Екдикий(Екдикт), Лисимах, Александър, Илий, Горгоний, Теофил, Дометиан, Гай, Леонтий, Атанасий, Кирил, Сакердон, Николай, Уалерий (Валерий), Филиктимон, Севериан, Худион, Мелиот и Аглаий. Мчк Исихий. Мчк Урпасиан. Мчк Кесарий, брат на свет. Григорий Богослов. Прав. Тарасий. Св. мчк Исихий Доростолски.
ърквата е посветила този празник на 40 войници, арменци по произход от град Севастия, които изповядвали християнската вяра и загинали за нея. Към нея народът е прибавил и празнуване на „Баба Шарка” – Сипаницата. На този ден окичват плодните дръвчета с мартеници. Евангелската легенда за 40-те войници е следната: Докато служели, във войската дошла заповед всички да принесат жертва на езическите богове. Войниците не се съгласили и били изправени пред военен съд, който три пъти подред им предлагал да изпълнят императорската заповед, да не превръщат обичта в омраза. Като не ги склонили, на третата нощ ги хвърлили голи в леденостуденото езеро, а на брега запалили гореща баня, надявайки се да ги пречупят. Само един от войниците не издържал, затичал се към банята, но паднал на прага и мъртъв. Тогава един от стражите хвърлил дрехите си и влязъл в езерото с думите: „Господи, и аз съм християнин и вярвам в тебе! На другия ден – 9 март – ги осъдили на смърт: едни изгорили на клада, други обезглавили и останките им хвърлили в реката. На 40-ия ден от гибелта им, извадили костите им от реката и ги погребали. Денят 9 март е забележителен и за българската история. В църквата „Св. Четиридесет мъченици” във В. Търново има колона с надпис, издялан от каменоделеца Драган. Известна е като Асеновата колона”. На нея пише: „ В лето 1230 след Христа, аз, Иван Асен в Христа Бога Благоверен цар и самодържец на българите, син на стария цар Асеня, направих от самото основание и с живопис украсих тази пречиста черква в името на светите Четиридесет мъченици, с помощта на които, в дванадесетата година от царуването ми, излязох на бой в Романия, разбих гръцката войска и заробих самия гръцки цар Тодора Комнина с всичките негови боляри...”
НА ТОЗИ ДЕН МОГАТ ДА СЕ СВАЛЯТ МАРТЕНИЦИТЕ
сряда 09 март 2022 - Герасим Вивиан, Вивиана, Младен, Младена, Младенка, Гордан, Горян, Горянка / Категория: ИМЕННИ ДНИ
четвъртък 10 март 2022 - Св. мъченици Кодрат, Саторин, Руфин, Галина и др. - от Коринт († ок. 250) / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. мъченици Кодрат, Саторин, Руфин, Галина и др. - от Коринт († ок. 250)
четвъртък 10 март 2022 - Герасим Галя, Галина / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Галя, Галина
четвъртък 17 март 2022 - Преп. Алексий, човек Божий / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
На този ден (17.03.) Християнската църква почита паметта на Св. преподобни Алексий, човек Божи.
Той е роден в древен Рим по време на управлението на Теодосий Велики. Родителите му решили да го оженят много рано, въпреки неговото намерение да се отдаде на Бога. Преди сватбата на Алексий му се явил му се Св. Павел, който му казал: "Този, който обича баща и майка повече от мен, не е достоен за мен." Пред самия олтар Алекси погледнал кръста с угризения, след което безмълвно напуснал църквата, като изоставил всичките си близки. Прекарал 18 години в манастир в Сирия. Там станал много уважаван свети човек, чието тържествено и безмълвно посвещение често било тема на много дискусии не само между монасите, но и в обществото, на което служел. Почти целия си съзнателен живот светецът, в името на своето обещание към Бога, прекарал в мълчание и укривал своята самоличност. Наказанията и лишенията, на които сам се подложил заради колебанието си, били прекалено жестоки и забулени в мълчание. Званието "Божи човек" той получил след смъртта си, поради своето себеотрицание и пълно отдаване в служба на Бога.
четвъртък 17 март 2022 - Герасим Алеко, Алекса, Алексей, Алекси, Алексий / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Алеко, Алекса, Алексей, Алекси, Алексий
събота 19 март 2022 - Св. Мчци Хрисант и Дария (Злат. литургия) / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. Мчци Хрисант и Дария (Злат. литургия)
вторник 22 март 2022 - Първа пролет / Категория: ОБИЧАИ
Първа пролет
вторник 22 март 2022 - Деня на водата / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
На 22 март светът празнува Деня на водата.
Идеята за честването му е предложена на Конференцията за околна среда и развитието (UNCED) през 1992 г. в Рио де Жанейро, Бразилия.
Това е ден, в който да насочим общественото внимание към значението на този безценен ресурс, без който човечеството ни няма как да оцелее и който е на изчерпване – чистата питейната вода, до която всеки човек има право на свободен достъп.
Друга основната цел на Световния ден на водата е да акцентира на наболелите проблеми именно с все по-ограничения достъп до вода за пиене за все повече хора по света, важността на усилията да я пестим и да пазим водните ресурси.
Всяка година честването на Световния ден на водата е свързано с определен аспект на прясната вода.
На 22 март правителства и международни организации напомнят публично, че чистата вода е живот, основен ресурс и наследство, което трябва да пазим, защото нашият живот зависи от това, как защитаваме качеството на водата.
сряда 23 март 2022 - Св. прпмчци Никон и Лука Одрински. Мчца Лидия (Прежд. литургия) / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. прпмчци Никон и Лука Одрински. Мчца Лидия (Прежд. литургия)
сряда 23 март 2022 - Имен ден празнуват Лидия / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Лидия
сряда 23 март 2022 - Световен ден на метеорологията / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
Световен ден на метеорологията
четвъртък 24 март 2022 - Преп. захария. Св. Артемий Солунски / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Преп. захария. Св. Артемий Солунски
четвъртък 24 март 2022 - Имен ден празнуват Захари, Захарина, Хари / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Захари, Захарина, Хари
петък 25 март 2022 - Благовещение / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Православната Християнска Църква празнува този ден в чест на благата вест за раждането на Спасителя, която Архангел Гавраил съобщил на Дева Мария. Българите наричат празника още "Благовец" или "половин Великден". Народното поверие гласи, че на Благовец долитат кукувиците и лястовиците, за да донесат благата вест, че зимата си е отишла и лятото е дошло. Въз основа на народната етимология на названието на празника (Благовец - благо, сладко) се смята, че всяка рана зараства на този ден много бързо. Затова именно на Благовец се пробиват ушите на момичетата за обеци. Животновъдите дамгосват стадата си и правят резки на ушите на животните, за да могат да ги разпознават.
петък 25 март 2022 - Имен ден празнуват Блага, Благовеста, Благой / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Блага, Благовеста, Благой
събота 26 март 2022 - Събор на Св. Архангел Гавриил. Св. мчк Георги Софийски / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Събор на Св. Архангел Гавриил. Св. мчк Георги Софийски
събота 26 март 2022 - Имен ден празнуват Габриел, Габриела / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Габриел, Габриела
понеделник 28 март 2022 - Преп. Иларион. Св. Стефан. Св. свщмчци Георги и Петър. Св. мчк Боян / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Преп. Иларион. Св. Стефан. Св. свщмчци Георги и Петър. Св. мчк Боян
понеделник 28 март 2022 - Имен ден празнуват Баян, Бойка, Бойко, Боян, Бояна / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Баян, Бойка, Бойко, Боян, Бояна
понеделник 21 март 2022 - 21 Март - Ден на земята / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
Деня на Земята има за цел да подтикне хората да бъдат по-внимателни към крехката и уязвима околна среда на планетата Земя. Деня на Земята е празник, който отбелязват хора от всички националности и вероизповедания.
Деня на Земята се отбелязва на две дати. Те имат различен смисъл и начин на провеждане: На 21 март се празнува в деня на пролетното равноденствие, по инициатива на ООН. На 22 април - по инициатива на световното движение Earth Day Network.
понеделник 21 март 2022 - 21 Март - Ден на Поезията / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
Световният ден на поезията - датата се отбелязва от 1999 г. по инициатива на ЮНЕСКО. Целта на този ден е да популяризира четенето, писането и публикуването на поезия по света и, както пише в декларацията на ЮНЕСКО, "да даде признание и сила на националните, регионалните и интернационалните организации за поезия".
понеделник 21 март 2022 - 21 Март - Световен ден на гората / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
Световен ден на гората - отбелязва се от 1972 г. в деня на пролетното равноденствие по инициатива на 23-ата сесия на Европейската конфедерация по земеделие (ноември 1971), подкрепена от Организацията на ООН по прехрана и земеделие, за да се защити флората и фауната на горите. Те са природно богатство, на което дължим чистия въздух и вода, както и естествена среда за живот и развитие на разнообразие от растения и животни. Наред с това горите имат и важно стопанско значение за икономиката на дадена страна. Затова всеки носи отговорност за опазването на това природно богатство, за неговото развитие и рационално използване в името на благоденствието на страната.
понеделник 21 март 2022 - 21 Март - Международен ден на кукления театърз / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
Международен ден на кукления театър - през 2003 г. по решение на Международния съюз на куклените театри към Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО) този ден се посвещава на популяризирането и подкрепата на това изкуство – толкова любимо на децата. По този повод в почти всички театри в големите градове се организират куклени представления.
събота 12 март 2022 - Световен ден срещу цензурата в интернет / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
Денят е отбелязан за първи път през 2008 година, по идея на Репортери без граници и Амнести Интернешенъл. Двете организации са изпратили и писмо до директорите на Google и Microsoft, в което искат компаниите също да отбележат този ден.
Събитието има за цел да покаже, че всяка цензура в свободното виртуално пространство е неприемлива и всеки има право на свободата да чете и публикува, това, което желае.
Интернет е зоната, в която споделяме информацията, която смятаме за важна, своите мисли и идеи. Цензурата в интернет пространството е неприемлива и всеки има право да публикува и чете това, което желае, без притеснение, че ще бъде контролиран!
За някои от световните лидери, обаче нетът е "оръжието", което гражданите насочват срещу тях. Доста правителства по света контролират, ограничават и следят съдържанието в интернет пространството.
Празникът се отбелязва в първата събота на Великденските пости. Преданията разказват, че на този ден светецът обличал девет кожуха и отивал при Бога да проси за лято.
Във връзка с изградената представа за светеца на този ден стават надбягванията с коне. Отличилият се кон бива накичен с венец и тръгва пръв за село, причакван вкъщи от мома или млада булка. В къщата на щастливия домакин се спретва и хорото.
На този ден жените месят и раздават обредни питки и хлябове, наречени „конче" или „копито", на които от тесто се измайсторяват съответните фигурки. Хлябът се раздава на роднини и съседи за здраве на конете.
Много от пролетните ни празници са запазили елементи от по-стари езически вярвания. Християнската религия се е приспособила към тези стародавни практики, като е наложила върху тях патронажа на някой християнски светец. Характерен пример за това е Тодоровден, който се празнува за здраве на конете и същевременно като ден на св. Тодор.
В православния календар има шестима канонизирани от църквата светии, носещи името Тодор, което означава „Божи дар", въпреки че в народното съзнание липсва ясно разграничение.
Двама от тях се воини-великомъченици - св. Тодор Тирон и св. Тодор Стратилат, чиито жития показват много общи моменти. Те са били римски войници, канонизирани заради мъченическата си смърт в името на Христовата вяра. Култът към тези двама воини-светии е особено разпространен в българските земи и е намерил отражение в някои паметници на нашата художествена култура.
Така най-старата запазена до днес българска икона е прочутото изображение на св. Тодор Стратилат от Преслав върху глазирани керамични плочки (9-10 в.).
А в уникалната живопис на Боянския майстор от 1259 г. в Боянската църква са запазени образите на трима светии с името Тодор: св. Тодор Тирон и св. Тодор Стратилат в редицата на светците-воини, както и това на св. Тодор Студит, в житието на когото се споменава, че за известно време е бил на заточение в Аполония (Созопол).
Последният заедно с преподобните св. Тодор Сикеот, св. Тодор Освеще-ни и св. Тодор Трихина са канонизирани заради техните монашески подвизи.
Интересно е, че народният празник Тодоровден, който няма точно фиксирана дата, а зависи от началото на великденския пост, не съвпада с църковния празник на нито един от шестимата светии.
Също така обичаят на Тодоровден да се раздава варена царевица се свързва от православната църква с почитането на паметта на св. Тодор Тирон. Неговото житие разказва, че около 50 години след смъртта на Тодор византийският император Юлиан Отстъпник, който мразел християните, решил да им се подиграе. Знаейки, че през първата седмица на Четиридесетница те пазят строг пост, той заповядал да се поръсят с кръв от идолски жертви всички неща за ядене, продавани на цариградския пазар. Тогава св. Тодор се явил на архиепископа и го предупредил за това деяния, като поръчал на тези, които нямат храна у дома си, да си правят коливо, т.е. да варят пшеница с мед. В продължение на цяла седмица християните се хранели с колиао.
За благодарност към св. Тодор Тирон църквата запазила досега обичая - в първата събота от Великия пост чрез коливо да го почита.
вторник 15 март 2022 - Световен ден на потребителите / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
На 15.03 се отбелязва Световният ден на потребителите. Целта на инициативата е да бъдат напомнени правата на хората, когато купуват стоки и услуги, да се насърчи тяхната взискателност към търговците и нетърпимостта към проявите на нелоялност и некоректност.
Комисията напомня, че българските и европейските потребители днес имат много повече права: - Правото на образование по въпроси, отнасящи се до защитата им. - Право на неподвеждаща реклама. - Право дефектните стоки да бъдат ремонтирани или заменени. - Право на договори без неравноправни клаузи. Право за връщане на стоки, закупени от разстояние, в срок от 14 - дни. - Право на безплатна помощ от Европейските потребителски центрове за проблеми с търговци в чужбина. - Правото на сдружаване.
неделя 27 март 2022 - МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ТЕАТЪРА - 27. МАРТ / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
Празникът е отбелязан за пръв път през 1961г. по инициатива на международния театрален институт (ITI). Чества се всяка година на тази дата с разнообразни представления на местно и международно ниво.
Приема се, че театралното изкуство възниква в древна Елада. Първообразът му са пиесите, играни по време на празниците в чест на Дионис - прочутите дитирамби. Характерното за древногръцкия тетаър е, че една пиеса включва максимум до 3 актьора, като те са само мъже. Актьорите носят маски в зависомост от персонажа, който играят. През цялото време на сцената присъста хор, който служи като акомпанимент.
Пренасяйки се в древен Рим, не можем да не отчетем огромният отпечатък, който древногръцкият театрален стил е оставил, но все пак има развитие. Увеличава се броят на актьорският състав, като вече участват и жени. Играят се предимно комедии. През Средновековието театъра преживява бурни промени, лесно обясними с промяна на историческата обстановка, която неминуемо довежда и промяна в културната среда. Проникването на религията във всяка сфера на живота не оставя незасегнато и тетралното изкуство. Играят се предимо пиеси с религиозен характер, изобразяващи сцени от Стария и Новия завет, пиеси с откровен възпитателен характер, имащи за цел проповядване на определени идеали. Театърът през Средновековието е характерен и с развитието на пътуващите театрални трупи, изключителният бум на Комедия Дел'Арте, както и учредяването на множество театрални академии.
Но няма съмнение - истинския апогей в разнообразието на театралната сцена се достига през 20ти век. Нови стилове, синтез на нови и стари театрални форми,авангардни театрални течения, пиеси, инспирирани от променящата се ежедневно житейска сцена,
Не бива да се пропуска (а според мен дори заема достойно място) източното тетрално изкуство. Япония (но, Кабуки), Китай, Индия, както и изключителния финес и традиции на руския театър.
В България театърът придобива бързо разпространение. Първият театър в страната е През тези години в Пловдив е построен първият театър "Люксембург",където играе най-старата театрална трупа в страната. Театърът имал 17 ложи с общо 64 места, елипсата на партера побирала 250-300 стола.
петък 11 март 2022 - Свети Софроний Врачански / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. Софроний Врачански
През 1739 г. на 11 март се ражда Софроний Врачански. Светското му име е Стойко Владиславов. Става свещеник и автор на първия препис „История славянобългарска“ на Паисий Хилендарски.
По-късно е ръкоположен за епископ на Враца.
Сведения за живота на видния възрожденец, архипастир, книжовник и обществен деец свети Софроний Врачански се съдържат в автобиографичната му творба „Житие и страдания грешнаго Софрония". Автор е на сборника от поучения и слова „Неделник“ - първата печатна книга на новобългарски език. Тя става широко популярна под името „Софроние“. Пише и друг сборник - „Неделное евангелское толкование“, но връх в творчеството му е книгата „Житие и страдания грешнаго Софрония“. Тя го превръща в най-видния представител на българската литература от началото на 19-и век.
петък 11 март 2022 - Ден на артилерията и ракетните войски / Категория: ПРАЗНИК
11 март се отбелязва като Ден на артилерията и ракетните войски на Българската армия. Определен е за професионален празник на ракетните войски и артилерията със заповед на министъра на отбраната от 7 май 1992 г. Свързан е с участието на българската артилерия в решителната атака за превземането на Одринската крепост през Балканската война (1912 -1913). Преди 100 години, на 11 март 1912 г. правителството, начело с Иван Евстатиев Гешов, взема решение за закупуване на първите два самолета за българската армия.
неделя 20 март 2022 - Световен ден на врабчетата / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
Тревожна е тенденцията на намаляване с бързи темпове на едни от най-любимите градски птиц - врабчетата. Само за последните десет години врабчета са намалели с над 30%.
Врабчето е индикатор за променящата се градска среда. Най-вероятни причини за изчезването му от ежедневието ни са по-сериозното замърсяване през последните години, шумът, все по-малкото места за гнездене – храсти, дървета, зелени площи и пролуки в сградите, които напоследък биват запушвани заради изолирането им.
понеделник 07 март 2022 - Начало на Великия пост / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Начало на Великия пост Всяка година седем седмици преди Възкресение Христово започва същинският и най-строго спазван Великденски пост Постът е пречистване най-напред на душата, а после и на тялото.
Великият пост е най-строг и най-продължителен, като се нарича Четиридесетница, понеже трае 40 дни, но с него се съединява и седмицата на Христовите страдания, в която се спомнят последните събития от земния живот на Господа, особено Неговите страдания, смърт и погребение. Затова тя се нарича Страстна седмица, т.е. Седмица на страданията. Светата Четиридесетница е най-важният период от църковната година, в който християните се подготвят духовно и телесно да посрещнат достойно най-древния християнски празник Възкресение Христово - Пасха.