вторник 01 октомври 2019 - Покров на Пресвета Богородица / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
В повечето славянски езици думата "покров" означава едновременно "покривало" и "защита". Празникът възниквнал през X век, за да се почете явяването на Божията Майка в Константинопол. Това необикновено знамение е станало в първата половина на Х век, в края на живота на св. Андрей Юродиви († ок. 936 г.). В църквата във Влахерна, близо до градските порти по време на нощно бдение, няколко души видели Богородица, съпровождана от св. Йоан Кръстител, св. Йоан Богослов и други светци. Тя тръгнала към центъра на храма, коленичила и дълго време останала в молитва с лице обляно в сълзи. После свалила покривалото (покрова) си и го простряла над хората в знак на защита. По това време жителите на града били заплашени от варварско нашествие; след явяването опасността отминала и градът бил спасен от кръвопролития и страдания.
Празникът Покров на Божията Майка се извършва само в славянските страни - вероятно защото св. Андрей бил славянин по произход. В Руската църква празникът е установен около XII век. В Константинопол макар и да не празнували този празник, но възпоменавали видението на св. Андрей. Във Влахернската църква имало икона на Божията Майка в този вид, както Тя се явила на св. Андрей.
На 1 октомври 910 г. сарацините (араби) нахлули в пределите на Византийската империя и я подложили на тежко изпитание. Император по това време бил Лъв Мъдри (886-911).
Свети Андрей Юродиви с ученика си Епифаний се намирал по това време на всенощно бдение в цариградската църква Влахерна, където се пазела като скъпоценна реликва една от одеждите на света Богородица.
Било събота срещу неделя. Църквата била пълна с народ.
В 10 часа през нощта по време на всенощното бдение св. Андрей насочил погледа си нагоре и видял св. Богородица във въздуха. Тя била обкръжена от пророци, апостоли и ангели. Със своя омофор покривала богомолния народ и се молела за него на своя божествен Син.
Развълнуван от гледката, св. Андрей запитал тихо ученика си:
— Виждаш ли, брате, как света Богородица се моли?
Епифаний отговорил:
— Виждам, отче свети, и се ужасявам!
Това видение на двамата подвижници станало известно на богомолците в храма, а след това и на целия град.
По молитвите и покровителството на света Богородица арабите били прогонени от страната. А Църквата учредила празника "Покров Богородичен".
вторник 01 октомври 2019 - Международен ден на възрастните хора / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
1 октомври се отбелязва и като специален ден на възрастните хора. Обявен е за Международен ден на възрастните хора с решение на Общото събрание на ООН от 14 декември 1990 г. В България пенсионерите са над 2 милиона и 200 хиляди души.
вторник 01 октомври 2019 - ден на музиката, архитектите и вегетарианците / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
Първият ден на октомври се оказва богат на празници. От Световен ден на музиката, през Ден на възрастните хора, на архитектите, празник на закрилата на Пресвета Богородица, Ден на вегетарианците до първи учен ден за студентите – 1 октомври е празник на мнозина.
Освен всичко изброено до тук 1 октомври е още Световен ден за борба с хепатита. Денят на последователите на културата на хранене, изключваща животински продукти от менюто, е учреден през 1977 година с решение на световния конгрес на вегетарианците във Великобритания по инициатива на Северноамериканската организация на вегетарианците.
Международният Ден на музиката пък се отбелязва за първи път през 1974 година по решение на Международния съвет по музика към ЮНЕСКО. През 1980 година по повод 700-годишнината от рождението на Йоан Кукузел, 1 октомври е обявен за празник и на българските певци и други музиканти.
Освен това 1 октомври е Международният ден на възрастните хора. По този повод Националният осигурителен институт (НОИ) организира консултации по пенсионни въпроси. На 1 октомври от 11:00 до 13:00 часа в сградата на институцията, намираща се на бул. "Ал. Стамболийски" № 62-64 в София, екипи от експерти ще отговарят на запитвания на граждани относно техните пенсионни и осигурителни права. По традиция на 1 октомври в териториалните поделения на НОИ в страна ще бъде организиран "Ден на отворените врати". Там също ще се предоставят пенсионни консултации.
На 1 октомври се чества и Световният ден на архитектурата.
И не на последно място всяка година на 1 октомври се чества закрилата на Пресвета Богородица. По нашите географски ширини, жителите на тетевенското село Бабинци отбелязват храмовия празник на параклиса "Покров Богородичен". По обичай хората на селото се изкачват до върха Острич, над Тетевен, където на мястото на стария кръст със средства на дарители от 2005 година се издига параклисът.
четвъртък 03 октомври 2019 - Св. свещеномъченик Дионисий Ареопагит, епископ Атински († ок. 96), Презвитер Рустик и дякон Елевтери / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Житие на св. свещеномъченик Дионисий Ареопагит
В свещената книга ""Деяния на светите апостоли"", написана от св. апостол и евангелист Лука, се говори между другото и за проповедта на св. апостол Павел в Атина (17:15). В тоя старинен град, прочут със своите философи и добре уредени училища, апостолът обърнал внимание на един жертвеник, на който било написано: ""Незнайному Богу"". На голямо събрание от най-знатни и учени атиняни в Ареопага апостолът на народите обявил, че дошъл при тях да проповядва за Оня Бог, Когото атиняни, без да знаят, почитат, Който създал целия свят и дава на всички живот, дихание, всичко. Той обяснил на своите слушатели разликата между Тоя вездесъщ и всемогъщ Бог и бездушните идоли, на които те се покланяли. Той им говорил също за възкресението на Оня, който проповядвал покаяние и живот, и Който ще дойде да съди вселената.
Голяма част от атиняните се отнесла недоверчиво към това ново учение. Но между слушателите имало и такива, които повярвали на думите на светия апостол и се обърнали към Христа Господа. Между тях бил и Дионисий, член на Ареопага, т.е. на върховния съвет в Атина.
На млади години Дионисий живял дълго в Египет. Той бил там по време на кръсната смърт на Спасителя. На Голгота Господ Иисус изрекъл думите ""свърши се"" и издъхнал. Тъмнина обгърнала земята. Мрак обхванал Египет. Дионисий, както говори преданието, изтръпнал от ужас пред тоя мрак и извикал:
- Или светът се свършва, или Бог, неговият Създател, страда!
След проповедта на ап. Павел в Атина сърцето на Дионисий се разтворило да приеме в себе си вярата в истинския Бог. Но той не се кръстил веднага.
Като излизал от Атина, апостол Павел срещнал сляп човек. С ръката си направил кръст над него и човекът прогледнал. Като го видял радостен, апостолът му поръчал да отиде при Дионисий и да му припомни за неговото желание да стане член на Христовата църква.
Чудесното изцеление на слепия човек убедило още повече Дионисий в истинността на християнската вяра. И той приел кръщение с целия си дом.
След това оставил семейството си и тръгнал с апостола като станал негов ученик и сподвижник. В продължение на три години той бил неотлъчно с него, като непосредствено от него изучавал словото Божие.
Той видял и другите апостоли и заедно с тях бил в Гетсимания при Успението на пречистата Божия Майка.
Скоро след това апостол Павел го въздигнал в сан епископ и го изпратил да проповядва в Атина. Като атински епископ Дионисий се заклел да устрои в тая част на света Божията църква.
В Атина по-късно той узнал за мъченическата смърт на своя учител и сам не много след това дал живота си за вярата.
На св. свещеномъченик Дионисий Ареопагит се приписва съчинението ""За небесната йерархия"". В това съчинение се говори за ангелските чинове. На този апостолски мъж се приписва също книгата за Божиите имена и тайнственото богословие. Той дава сведения за чудната смърт на Божията Майка.
четвъртък 03 октомври 2019 - Имен ден празнуват Денис, Денислав, Денислава / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Денис, Денислав, Денислава
сряда 09 октомври 2019 - Св. ап. Яков Алфеев. Преп. Андроник и Атанасия / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. ап. Яков Алфеев. Преп. Андроник и Атанасия
сряда 09 октомври 2019 - Имен ден празнуват Аврам / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Аврам
понеделник 14 октомври 2019 - Св. Параскева-Петка Търновска (Петковден) / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Църквата отдава почит към делото и паметта на преподобната Параскева-Петка Епиватска, Търновска, живяла през Х-ХІ в., обявена за светица.
Родена в град Епиват, на брега на Мраморно море от родители българи, тя се посветила твърде рано на Бога и искала да отдаде целия си живот в негова служба. Затова след смъртта на родителите си разпродала цялото си имушество и го раздала на бедните. После отишла в Цариград, а не след дълго заминала в пустинята на Палестина, където престояла доста време в отшелничество. Върнала се след много години в Епиват, където никой не я познал. Останала да живее като монахиня в един манастир, където и умряла.
След смъртта й нейните мощи вършели чудодейни дела: който се докоснел до тях, ако е болен оздравявал, ако е сляп – прогледвал, ако е хром – се изцелявал. Цар Иван Асен ІІ чул за чудесата, вършени от светицата и изпратил специална делегация начело с преславския митрополит Марко да пренесе мощите й в Търново. Там била построена църква, която кръстили на нейно име. Светицата се считала за покровителка на царското семейство.
След падането на Търново под турско робство, мощите на св. Петка били пренесени във Видин, а след падането и на Видинското царство - в Сърбия. Впоследствие, Сюлейман Великолепни ги върнал в Цариград, а Патриаршията ги продала на влашки войвода, който изплатил задълженията й към Високата порта.
Днес мощите на света Петка се намират в една от църквите на град Яш, Румъния.
понеделник 14 октомври 2019 - Имен ден празнуват Параскева, Парашкева / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Параскева, Парашкева
петък 18 октомври 2019 - Св. ап. и ев. Лука. Св. вмчца Злата Мъгленска / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. ап. и ев. Лука. Св. вмчца Злата Мъгленска
петък 18 октомври 2019 - Имен ден празнуват Злата, Златимира / Категория: ИМЕННИ ДНИ
петък 18 октомври 2019 - Ден на парашутиста / Категория: ПРОФЕСИОНАЛЕН ПРАЗНИК
На 18 октомври в страната ни се отбелязва Денят на парашутиста.
Той е официален празник в България и се чества с решение на министъра на отбраната Валентин Александров от 17.031994 г. На тази дата през 1944 година Парашутната дружина получава бойно кръщение в битката при Стражин – Кумановската настъпателна операция на Българската армия при овладяването на укрепената Стражинска позиция. Парашутната дружина атакува смятания за непревземаем връх Стражин и го превзема. За периода на своето участие във войната, дружината дава 59 загинали, 151 ранени, а 23-ма воини остават за цял живот инвалиди.
петък 18 октомври 2019 - На 18 октомври, художниците честват своя професионален празник / Категория: ПРОФЕСИОНАЛЕН ПРАЗНИК
На днешна дата се отбелязва и денят на Свети апостол Лука, който се счита за пръв християнски иконописец. Свещеното Предание говори, че той нарисувал две икони - на св. Дева Мария с Божествения младенец на ръце и на светите апостоли Петър и Павел. По този начин той сложил началото на църковната иконопис.
петък 18 октомври 2019 - Европейски ден за борба с трафика на хора / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
18 октомври е обявен за Европейски ден за борба с трафика на хора през 2007г. по инициатива на тогавашния еврокомисар Франко Фратини.
Трафикът на хора е организирана криминална дейност, чиято цел е висока печалба чрез сексуална и трудова експлоатация на хора. Печалбите от трафик могат да се сравняват само с тези от незаконна търговия с оръжие и наркотици. За жертвите, трафикът на хора винаги е съпътстван от насилие, контрол, принуда и фалшиви обещания.
събота 19 октомври 2019 - Св. преп. Йоан Рилски / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. преподобни Йоан Рилски чудотворец. (ок. 876-946) Чества се на 19 октомври, заедно със св. пророк Иоил. На 19 октомври Църквата празнува скромния отшелник от Рила планина, когото още приживе наричали земен ангел и небесен жител.
Най-великият светец на българската земя, преподобни Иван Рилски се родил около 876 г. в Скрино, разположено в гънките на Осоговската планина край р. Струма (край град Дупница). Бил съвременник на княз Борис (852-889) и на неговия син Владимир, на цар Симеон Велики и на Симеоновия син цар Петър. До 25-годишната си възраст бил пастир. От крехка възраст в душата на Иван започнала да се развива и крепне религиозната вяра. По това време из цяла България започнали да се строят църкви и манастири.
Новооснованите обители ставали не само огнища на християнството, но и книжовни и просветни средища. Желанието на юношата било да се посвети напълно в служение на Бога и в някоя света обител да се отдаде на монашески живот. Отначало Иван постъпил в близкия манастир "Св. Димитрий" под самия връх Руен. Тук той не само развил своите заложби към духовно съзерцание, но и получил образование и придобил знания от свещените, богослужебни и религиозни книги. Приел монашеството, но не останал задълго в обителта, а се отдал на живот в пълна самота, молитви, пост и лишения.
Преподобни Иван Рилски се подвизавал на много места, докато най-после се установил в прекрасната рилска планинска пустиня, където останал до края на живота си. Там той основал манастир, който съществува вече хиляда години. Извършил много чудеса през живота си и подир смъртта си: нахранил овчари, излекувал с молитвата си един побъркан, изцерил и изцерява от разни болести благочестиви люде, опазва манастира си чрез своята благодатна сила.
Славата на отшелника постепенно се разпространила по цялата страна и достигнала чак до столицата. Използвайки едно свое пътуване до София, цар Петър I изминал около 120-километровото разстояние до планината, за да се види с благочестивия старец. Праведният Иван обаче не го допуснал до себе си, а само му се поклонил отдалеч, като монархът отговорил със същото. Отшелникът, естествено, върнал обратно и изпратеното му от цар Петър злато. Това още повече увеличило славата му и към него започнали да се присъединяват ученици, които строели за себе си колиби наоколо. Такова било началото на най-известния български манастир.
Преди смъртта си преподобни Иван отишъл на пълно уединение, там съставил своето "завещание" (вж. Завет на Св. Иван Рилски Чудотворец). Починал на 18 август 946 година на около 70 годишна възраст и бил погребан в притвора на църквицата в каменна гробница, която е запазена и до днес. Неговото успение Църквата възспоменава всяка година на същата дата.
Преподобният Иван Рилски е обявен за изключителен небесен покровител на българския народ и се ползва с народната благовейна почит.
събота 19 октомври 2019 - Ден на българския лекар / Категория: ПРОФЕСИОНАЛЕН ПРАЗНИК
Денят на българския лекар се отбелязва на празника на Св. Иван Рилски!
Денят се чества от 1996 година. Тогава Българският лекарски съюз избира за покровител на медиците Свети Йоан Рилски. Според преданието Свети Йоан Рилски Чудотворец е извършил много чудеса през живота си и подир смъртта си: нахранил овчари, излекувал с молитвата си един побъркан, изцерил и изцерява от разни болести благочестиви люде, опазва манастира си чрез своята благодатна сила. За това и българските лекари са избрали светеца за свой закрилник.
събота 26 октомври 2019 - Димитровден / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Българската православна църква почита днес паметта на Св. Великомъченик Димитрий Мироточец - в разговорната реч празникът се нарича Димитровден. Народният култ към Св. Димитър го представя като по-голям брат-близнак на Св. Георги. Широко разпространена е поговорката "Св. Георги лято носи, а Св. Димитър - зима". Като предвестник на зимата и студа светецът се свързва със света на мъртвите. Затова около празника е една от най-големите Задушници.
В народния календар празникът на Св. Димитър бележи поврата в годишното време и началото на зимата. Според поверията в полунощ срещу празника на Св. Димитър небето се отваря, след което се очаква и първият сняг. Светецът се смята за покровител на зимата, студа и снега. На 26 октомври завършва традиционният период - от Гергьовден до Димитровден, за наетите сезонни работници - пастири и ратаи. Затова и празникът на Св. Димитър се нарича още Разпус. На Димитровден се е прието на трапезата да има ястия от птици и зеленчуци.
Християнската история, счита че Св. Димитрий се е родил в трети век в Солун, където баща му е бил градоначалник. Той тайно е вярвал в Христа, но не смеел открито да изповядва вярата си, тъй като по онова време имало голямо и много свирепо гонение срещу християните. Една от стаите в дома си бил превърнал в молитвена, поставяйки иконите на Спасителя и на Св. Богородица. Когато Димитрий поотраснал и можел да разбира истината, родителите го въвели в молитвената стая и започнали да го учат на вярата в Господ Исус Христос. Повикали свещеник и кръстили Димитрий. След смъртта на родителите си Димитрий наследил голямо богатство.
Св. Димитрий много пъти спасявал Солун от вражески нападения. Той бил почитан още от онези времена в Тракия и Македония. По-късно българи и гърци започнали разпалено да си оспорват "покровителството на небесния стратег Св. Димитрий от Солун". Заради славянския му произход от древни времена всички славянски народи честват светеца. Българи и сърби го почитат като патрон на цялото славянство. Предполага се, че светецът е бил проконсул на Солун и е загинал мъченически за Христовата вяра на 26 октомври 306 г.
събота 26 октомври 2019 - Имен ден празнуват Димитър, Димитрина, Митко, Митьо, Димo, Димчо, Димка, Димaнa / Категория: ИМЕННИ ДНИ
събота 26 октомври 2019 - Ден на строителя / Категория: ПРОФЕСИОНАЛЕН ПРАЗНИК
Димитровден е определен за професионален празник на строителя в България. На този ден празнуват всички свързани със строителния бранш – строители, архитекти, строителни инженери, проектанти и всички работещи в строителството.
Мишинден, Поганшляк, Мишляци, Пуганци народен празник с езически произход в чест на мишките, известен в цялата страна. Празнува се в деня на св. Нестор и по-рядко на 24 ноем.(св. Катерина в Изт. Тракия) или на Песи понеделник (първия понеделник от Великденските пости в някои райони на Северозап. Б-я). В Родопите и Станджа Мишите празници са през първите три дни от февруари, а българите от Беломорска Тракия ги празнуват от Коледа до Богоявление. За предпазване от мишки се извършват и съблюдават строго редица обреди и забрани, най-вече е забранено да се говори за мишки от жените. Най-старата жена замазва с тор или кал огнището или пода на зимника, като изрича заклинания. Жените не трябва да използуват остри предмети да режат с нож или с ножица, да плетат с куки и шият с игли, да месят хляб, за да не косят мишките дрехите и посевите с острите си зъби. В някои райони правят Мишкина сватба, като с този символичен магически акт се цели да се премахне опасността от вредните гризачи. Според нар. легенда мишките излезли от корема на един езичник, когото св. Нестор успял да победи при една битка, а друго предание разказва, че всички гадини мишки, змии и къртици, излезли от тялото на дявола, който се пръснал, след като помирисал тамян.
неделя 27 октомври 2019 - Именници: Нестор / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Нестор
понеделник 28 октомври 2019 - Св. великомъченица Параскева / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
ДЕН НА СВЕТА ВЕЛИКОМЪЧЕНИЦА ПАРАСКЕВА
Параскева се родила в семейството на благочестиви християни от Икония, Мала Азия. Била единствена дъщеря и наследила голямо богатство. Но християнската й добродетелност я правела безразлична към земните блага и изкушения. Затова девойката се отдала на скромен и смирен живот. Раздала наследството си за дрехи на голите, за храна на бедните и гладните, за подслон на странниците.
Това предизвикало злоба и ненавист у съгражданите й езичници. И когато през 303 г. започнали гоненията срещу християните, заловили Параскева. И я изпратили на съд, за да отговаря за делата си. Но съдията бил запленен от красотата на девицата. Опитал се с благо думи да я склони да се отрече от вярата си. Поискал я за своя съпруга. Боголюбивото момиче било готово на всякакви страдания, но не и да престъпи Божиите закони. Разгневеният съдия заповядал да бият жестоко непокорната християнка. А Бог лекувал раните на мъченицата и й давал необикновена сила.
Един ден неочаквано за всички Параскева пожелала да отиде в езическото капище. Съдията се надявал да се покае. Но вместо това, тя с поглед и молитва съборила идолите и те се разпилели.
Обезумял от безсилие, съдията заповядал да изгорят мъченицата на клада. А когато видял как огънят гали полумъртвото й тяло, наредил да отсекът главата на мъченицата с меч. Така завършил славния живот на св.великомъченица Параскева. Църквата отбелязва паметта и на св.мъченици Тарентий и Неонила и на преподобни Стефан Саваит.
понеделник 28 октомври 2019 - Имен ден празнуват Параскева, Лъчезар, Лъчезара / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Параскева, Лъчезар, Лъчезара
понеделник 28 октомври 2019 - Международеня ден на анимацията / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
Нейното начало поставя френският изобретател Емил Рейно, който създава т.нар. светещи пантомими през 1877 г., още преди появата на кинематографа. Той патентова своя „Оптичен театър“, в който използва перфорирана лента с желатинови пластинки за прожекция на хумористични и наивни рисувани сценки, синхронизирани с музика и звукови ефекти, композирани от него самия.
Ученик на Томъс Едисън, за пионер на американския анимационен филм се смята Джеймс Стюарт Блактън. Той за първи път използва техниката stop-motion и рисуване на ръка, като първата му работа е от 1900 г. Именно той се счита за първия аниматор, създал и първия анимационен филм "Humorous Phases of Funny Faces".
Сред най-известните европейските автори на анимация в първите години на ХХ век са Ханс Рихтер, Валтер Рутман, Викинг Егелинг, Оскар Фишингер, Бела Бартош. Лоте Райнигер се счита за откривателка на силуетния филм, а Владислав Старевич е пионер на кукления филм.
30-те и 40-те години на миналия век в анимационното кино пък се свързват с феномена "Мики Маус" на гения Уолт Дисни. Той е именно "виновникът" за небивалия дотогава търговски успех и живото доказателство за силата на мърчандайзинга в американската филмова индустрия. Подобни герои, отговарящи на масовия вкус, са Осуалд щастливият заек, Попай Моряка, Коко клоунът, Супермен и др.
вторник 29 октомври 2019 - Св. прпмчца Анастасия Римлянка / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
В третия век някои християнки от Рим в желанието си напълно да се посветят на Бога се свързали помежду си и заедно се заселили на едно място, недалече от града. Образували девическа обител. Избрали си за ръководителка в духовния живот една стара мъдра жена на име София, известна с високото си благочестие. Под нейното ръководство водили строг живот, предадени на молитва и труд. Отказали се от брак, тия девственички образували нещо като монашеска община. При София се възпитавала девойка на име Анастасия, която на тригодишна възраст останала без родители. София била за нея като втора майка. Грижела се за възпитанието и образованието й. Научила я на християнските истини, на евнгелските добродетели. Анастасия станала на 20 години. Плавела силно впечатление със своята чудна красота. Била кротка, трудолюбива, винаги молитвено и благоговейно настроена. Млади знатни римски граждани я искали за съпруга. Но тя отхвърляла предложенията им. Решила да се посвети изцяло на Бога. В това време император Деций започнал жестоко да гони християните. Фанатизирани езичници донесли на римския управител, че в обителта вън от града живее необикновено красива девойка, която вярва в Разпнатия и не уважава боговете. Управителят пратил войници да я доведат при него... Управителят се озверил. Веднага наредил да бият и мъчат девойката. Тя пеела стихове от псалмите и повтаряла: - Господи, мое прибежище и мой застъпник, не отстъпвай от мене! Изнемогва в болки душата ми. Страдам заради Тебе. Благоволи към мене, Твоята негодна служителка. Да Ти бъде приятно проливането на моята кръв. Да не бъда отхвърлена от лика на светите мъченици! В тълпата се намирал един християнин на име Кирил. Той подал два пъти вода на изнемогващата мъченица. Затова бил наказан със смърт. Мъченията на Анастасия стигнали до такава жестокост, че дори народът, който бил привикнал на такива жрелища, с ужас започнал да укорява управителя. Осакатеното тяло на светата девица било обезглавено и хвърлено вън от града. Ангел се явил на София и й разказал за станалото. Бързо тя отишла на мястото, където било простряно тялото на мъченицата. С радостни сълзи го целунала. Благодарила с облекчение на своята мила дъщеря, загдето изпълнила нейния съвет и до последно издихание изповядвала вярата си в Христа. С духовните си очи тя съзерцавала, жива и блажена в Бога, светата мъченица и й говорела: - Не даром съм се трудила. Ти се яви пред Небесния Жених в брачната дреха на невинността, украсена с кръв, пролята за Господа. Сега те моля – бъде твърдина на моята старост и се моли за мене. Когато бъде угодно на Бога да тури край на моя земен живот, моли Господ да прости греховете ми! Престарялата София не е имала сили да погребе светото тяло. Тя само плачела над него. Дошли отнякъде двама християни. Те споделили скръбта и молитвите на старицата и благоговейно погребали тялото на света Анастасия Римлянка.
сряда 30 октомври 2019 - Св. мъченик Зиновий и сестра му Зиновия / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. Зиновий и сестра му св. Зиновия живели в третия век. Прекарали живота си в киликийския град Ег. Родителите им били благочестиви хора. Възпитали ги в християнската вяра. Те рано останали сираци. В милостини към бедните хора и в свят живот преминала младостта им. Зиновий получил от Бога дар на чудотворство. Чрез молитва и възлагане на ръце лекувал болни. Скоро образоваността, чудесата и добродетелите му го прославили из цялата област Киликия. Егейските християни го избрали за епископ. Свети Зиновий ревностно изпълнявал своите архиерейски задължения. Успешно наставлявал паството си със слово и пример. През време на Диоклетиановото гонение императорският сановник Лисий дошъл в град Егей, за да скланя християните да се отрекат от вярата си. Братята Клавдий, Астерий, Неон и сестра им Теонила пострадали мъченически за Христа. Идвал ред на Зиновий и Зиновия... Осъдени били на смърт. Мъчениците с радост тръгнали към мястото, където щели да бъдат умъртвени. По пътя мълвели молитвено: - Благодарим ти, Господи, загдето ни удостои да се подвизаваме с добър подвиг, пътя да свършим, вярата да запазим. Направи ни участници в Твоята слава и ни причисли към ония, които са благоприятни на Тебе, понеже Ти си благ вовеки! Свещеномъченикът Зиновий и блажената му сестра Зинавия били убити с меч. Глас от небето ги повикал към вечен живот и към нетленни венци. С радост те предали на Бога душите си. Това станало в 285 година.
сряда 30 октомври 2019 - Имен ден празнуват Зоран, Зорица, Зорка, Зорница / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Зоран, Зорица, Зорка, Зорница
четвъртък 31 октомври 2019 - Св. апостоли Стахий, Амплий. Св. мчк Епимах / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. мъченик Епимах се родил в Египет. Родителите му били християни. Възпитан бил в благочестие и светост. Живял в епохата на гоненията срещу Църквата. Още млад, той се поселил в Пелусийската планина, където заживял по примера на св. Йоан Кръстител. Нямал никого от светите отци за наставник в пустинното житие. Наставляван бил направо от Бога и от любовта, която имал към Бога. Любовта му към Бога го учела на добродетелен живот. Като чул, че в Александрия християните страдали от идолопоклонците, блажени Епимах отишъл в града, влязъл в главния езически храм през време на голям езически празник, прекатурил жертвоприношенията на земята и строшил идолите. Управителят Апелиан го затворил в тъмница. Тук той утвърждавал верните в техния подвиг за Христа. Провесили го на дърво и го стъргали с железни нокти. Замервали го с камъни. Трошили му костите. А той говорел на мъчителите си: - Нашият Господ Иисус Христос беше разпънат и заради мене, беше прободен с копие и напоен с оцет. А сега не трябва ли и аз да бъда причастник в страданията му? Наложете ми мъки по-големи от тия, които сега ми налагате! Плюйте ме! Ругайте ме! Турете трънен венец на главата ми! Дайте кръст в ръцете ми! Напойте ме с оцет! Направете цялото ми тяло една рана! Разпънете ме на кръст и ме прободете с копие! Всичко това претърпя Господ. Нека и аз претърпя същото! Имало много люде, които следели как мъчат св. Епимах. Между тях била и една жена, едното око на която било сляпо. От очите й се стичали сълзи, като гледала страданията на мъченика. Мъчителите го биели жестоко по цялото тяло. От това биене пръскали наоколо капки кръв. Една капка паднала в сляпото око на тая жена и то оздравяло. Прогледнала и с това око, жената радостно извикала: - Велик е Тоя Бог, Когото страдалецът изповядва! Той направи чудо с мене! Разярен от тая прослава, управителят Апелиан заповядал да бъде отсечена главата на св. Епимах. И тя паднала на земята за нова прослава на Бога. Душата на светия мъченик отминала във вечността честита и блажена.
четвъртък 31 октомври 2019 - Международен ден на Черно море / Категория: ДРУГИ
Международният ден на Черно море 31 октомври отбелязва годишнина от подписването на Стратегическия план за Черно море.
Той е символ на надеждата за по-добро бъдеще за 16 милиона души от шест държави, населяващи крайбрежието му. Олицетворение на ангажимента на правителствата от региона за сериозни действия и реални резултати в усилията по възстановяването и опазването на морето. Празник на посветените и неуморни усилия на много хора, които отделят от своето време и енергия, за да помогнат в опазването на околната среда.
Шестнадесет години след подписването на документа, въпреки някои признаци на подобрение, много хора и най-вече живеещите по крайбрежието смятат, че е време за промяна на перспективата в опазването и възстановяването на тази уникална природна система — нашето общо Черно море.
събота 05 октомври 2019 - Международен ден на учителя / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
На днешната дата България и още над 100 държави по света отбелязват Деня на учителя. По инициатива на ЮНЕСКО от 1994 г. Международният ден на учителя се чества на 5 октомври, като датата е приета от над 100 страни. Идеята за това идва от състоялата се през 1966 г. в Париж Специална междуправителствена конференция за статута на учителите, в резултат на която е подписан документът „Препоръки, касаещи статуса на учителя". По повод годишнина от приемането на препоръките, ЮНЕСКО предприема инициативата да наложи 5-ти октомври като международен ден на учителя и това става факт имено през 1994 г., когато Световният ден на учителя се отбелязва за първи път.
Прочети цялата статия тук: http://www.cross.bg/mezhdynaroden-den-na-ychitelya-1378740.html#ixzz2hASkqj6p
сряда 16 октомври 2019 - Световен ден на храните / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
16 октомври – ден посветен на изхранването на населението, затова може да го срещнем и като Международен ден за борба с глада Този ден е повод да се замислим над това какво е направено и какво трябва още да се направи за да се реши един глобален проблем – да няма хора по земята, които гладуват. Световен ден на храната (World Food Day), се отбелязва на 16 октомври, като е обявен през 1979 г. За дата е избрана датата на която е образувана Организацията по храните и селското стопанство на ООН (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO) на 16 октомври 1945 г.
петък 04 октомври 2019 - Световен ден за защита на животните / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
Световният ден за защита на животните се чества на католическия празник Ден на свети Франциск, покровител на животните. Решение за отбелязването му е взето през 1931 г. на международния конгрес на привържениците на Движението за защита на природата във Флоренция, Италия.
От София днес започва подписка "Светлинна вълна" - поход срещу насилието над животните", съобщават организаторите от АФА-България. Събирането на подписи започва в 13.00 часа в градинката пред църквата "Св. София" в рамките на днешния Световен ден за защита на животните. Участниците в кампанията ще подпишат декларация "Етиката на ненасилие - начин на живот".
Декларацията ще се предава поетапно в различни градове в страната, като следващият е Кюстендил. Събраните подписи към нея ще бъдат депозирани в Народното събрание.
България е последната страна в Европейския съюз, в която жестокостта към животни не се счита за престъпление. Това се посочва в съобщение на фондация "Четири лапи" по повод днешния ден. Според фондацията случаите на жестокост към животните у нас нарастват, увеличават се и инцидентите, при които има употреба на силни отрови или бойно оръжие, но на жалбите за насилие над животните се гледа несериозно. От неправителствената организация смятат, че трябва да бъдат гласувани законодателни промени, криминализиращи насилието над животни.
Dnevnik.bg
петък 04 октомври 2019 - Световен ден на усмивката / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
По традиция Световният ден на усмивката се отбелязва всеки първи петък на октомври. Основател на Световния ден на усмивката, както и автор
популярното усмихнато жълто личице, е американският график Харви Бел, създал символа като част от рекламна кампания през 1963 година. Днес усмихнатото лице е един от популярните емотикони не само в Интернет, но и навсякъде в нашия живот. Датата е в началото на октомври, защото
определено има нужда от повече усмивки. Празникът на усмивката се отбелязва за първи път в американския град Уорчестър, щата Масачузетс на 1 октомври 1999 година. Хиляди ученици от този град изготвят картички с усмихнатото лице, които изпращат на болници и клиники. Това се превръща в национално и международно водещо събитие на новинарските потоци, съобщават от фондацията Worldsmileday. Специално за този ден пощенските служби на САЩ издават пощенска марка с усмихнатото
неделя 20 октомври 2019 - Професионален празник на готвачите / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
Чества се в деня на църковния празник Св. мчк и архидякон Лаврентий - покровител и закрилник на готвачите. За първи път в България и на Балканите е отбелязан на 10 август 2005 г. с шествие, организирано от Българската асоциация на професионалните готвачи.
вторник 15 октомври 2019 - Световен ден на чистите ръце / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
Липсата на хигиена е един от основните фактори за детска смъртност в Азия и Африка. Затова от Световната здравна организация и УНИЦЕФ призовават да се обърне внимание на проблема и да се осъзнае, че изграждането на простия навик да се поддържат дланите чисти, може да спаси хиляди детски животи.
Всяка година стомашно-чревни заболявания и остри респираторни инфекции причиняват смъртта на повече от 3.5 млн. деца под петгодишна възраст.
Миенето на ръцете с вода и сапун, особено в критични моменти, след ползване на тоалетна и преди хранене, спомага за намаляване случаите на стомашно-чревните инфекции с повече от 45 процента. Въпреки това този метод не се прилага винаги и е трудно да бъде популяризиран.
събота 12 октомври 2019 - ДЕН НА БЪЛГАРСКАТА ОБЩИНА / Категория: ПРАЗНИК
В Държавен вестник от 12 октомври 1882 г. е публикуван първият Закон за общините и градското управление, който регламентира устройството и дейността на местните органи на държавната власт в Княжество България.
През 1998 г., водени от желанието да се създаде нова традиция в историята на българските общини, която да свързва миналото, настоящето и бъдещето на местното самоуправление в България, делегатите на Общото събрание на Национално сдружение на общините вземат решение отбелязването на Деня на българската община да бъде на 12 октомври.
неделя 13 октомври 2019 - Световен ден без сутиен / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
Сутиенът безспорно е сред най-популярните женски дрехи. Изобретен е с цел да замени корсета, който преди това векове наред е спирал дъха на мъжете. Както и на много жени.
След като много столетия представителките на нежния пол припадали поради липса на въздух, се е стигнало до революционния за женския бюст 20 век, когато е изобретен сутиенът.
петък 11 октомври 2019 - св. апостол Филип / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
На 14 ноември православната църква почита деня на Св. апостол Филип. Свети Филип е един от дванадесетте апостоли, които са следвали Спасителя. Произхожда от Витсаида (градът, от който са апостолите Петър и Андрей). Семейството му били рибари, но Филип от юношеските си години бил даден да се обучава в книжната мъдрост. Той усърдно четял и изучавал Свещеното Писание и пророчествата за въжделения Месия. След разпъването на Христос, Св. апостол Филип е проповядвал в Галилея, Гърция, Аравия, Етиопия. Вършел чудеса - възкресил мъртвец от Иерапол. Придружавали го сестра му Мариамна и апостол Вартоломей. Земният му път завършил в Иерапол, където разпнат на кръст с глава надолу, повесен високо, хвърляли камъни по него. 14 ноември е последен ден в който, може да се яде месо. След Коледните заговезни започват 40 дневни коледни пости, които свършват на Бъдни вечер. Постът се нарича Малка четиридесетница. Преди Коледа вярващите постят, за да се подготвят да посрещнат материализираното Божие слово - сина Исус Христос. Забранява се яденето на месо, мляко, сирене, яйца, кашкавал (храни от животински произход). Олио и вино може да употребява без сряда и петък. На Никулден - 6 декември, се разрешава риба и вино. Венчавките са забранени от днес до 21 ноември (Въведение Богородично) и от 20 декември (Игнажден) до 6 януари (Йордановден).
на 11 ноември имен ден имат Филип, Филипа, Фико, Фильо, Филко, Филчо, Фичо, Фила, Фика, Филипина, Филипка, Филка, Фитьо, Пина.
сряда 02 октомври 2019 - Международен ден на ненасилието / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
На 2 октомври се отбелязва Международният ден на ненасилието.
На тази дата е роден Махатма Ганди. България е съавтор на приетата на 15 юни 2007 г. резолюция на Общото събрание на ООН, с която 2 октомври се обявява за Международен ден на ненасилието. С тази инициатива ООН потвърждава значението на идеите на Махатма Ганди в нашата съвременност – за изграждане на свят без насилие, основан на разбирателство и сътрудничество между държавите и народите.
Махатма Ганди, е индийски адвокат, политик, пацифист, борец за човешка свобода и духовен водач на индийското движение за независимост, което довежда през 1947 г. до края на британското владичество в страната. Наречен е още „баща на нацията“.
Ганди получава международна известност със своята концепция за сатяграха ("държене на истината"), ненасилствени протести за постигане на политически цели, която се основава на идеята за ахимса. Със своя пример вдъхновява политически лидери, като Мартин Лутър Кинг, Нелсън Мандела и Аун Сан Су Чи. За него Алберт Айнщайн казва: "На бъдещите поколения ще бъде трудно да повярват, че някога такъв човек, от плът и кръв, е ходил по земята."
Санскритското име Махатма ("велика душа") произлиза от индийската философия. С това име Ганди е поздравен от поета Рабиндранат Тагор при завръщането си от Африка в Бомбай на 9 януари 1915 г. Самият Ганди признава в книгата си "Моят път към Истината", че е недостоен за тази титла.
С тази инициатива ООН потвърждава значението на идеите на Махатма Ганди в нашата съвременност - за изграждане на свят без насилие, основан на разбирателство и сътрудничество между държавите и народите.
петък 25 октомври 2019 - Световен ден на операта / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
Международният ден на музиката, се отбелязва по решение на Международния съвет по музика към ЮНЕСКО през 1974г., когато датата 1 октомври е обявена за световен празник на тоновото изкуство. Първото честване в световен мащаб на оперното изкуство ще става факт на 25 октомври 2019г. и организации, чиято дейност е близка до тази на Opera Europa, също се присъединяват към него – инициаторите обединяват усилията си със свои колеги от Северна и Южна Америка / Opera America и Opera Latinoamérica/; осигуряват и подкрепата на ЮНЕСКО.