сряда 01 ноември 2017 - Св. безсребърници и чудотворци Козма и Дамян. Св. прпмчци Яков Костурски, дякон Яков и монах Диониси / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
На 1 ноември светата православна Църква почита светите лечители безсребърници и чудотворци Козма и Дамян.
Св. безсребърници и чудотворци Козма и Дамян били братя от Асирия, Мала Азия. Баща им грък - езичник, починал рано; майка им Теодотия - християнка, ги утвърждавала в християнските добродетели, впоследствие била причислена към лика на светиците.
И двамата братя изучили целебните свойства на разни билки и се прочули като целители. Господ Иисус ги надарил с чудотворна целебна сила: лекували безплатно и хора, и добитък. Над гроба им по-късно бил построен храм, в който ставали чудеса по тяхно небесно молитвено застъпничество.
Козма и Дамян от ранна възраст залягали да изпълняват Божия закон. Когато порастнали, те просияли със своите добри дела като две светила. За да бъдат полезни на ближния, те се заели да изучават лекарското изкуство; изучили вълшебните свойства на различните билки и се прочули като лекари. Господ Иисус благословил двамата лекари и им дарувал чудотворна целителна сила. Братята били много скромни. Те не търсели земна слава и величие, нито пък богатства. Не взимали от излекуваните болни ни пари, ни дарове, изпълнявайки строго съветите на Спасителя към апостолите: "Болни изцерявайте, прокажени очиствайте... Даром получихте, даром давайте" (Мат. 10:8). Заради тяхното безкористие св. Църква ги назовава "безсребреници".
Една християнка на име Паладия, която боледувала много години и похарчила голяма част от имота си по лекари, като узнала за тези лекари, изпратила хора да ги повикат, за да я излекуват. Св. Козма и Дамян изпълнили молбата й. Те посетили дома й, помолили се над нея и я излекували от тежката болест. Зарадвана, тя поискала да ги възнагради. Те отказали. Тя обаче настояла един от двамата да приеме поне три яйца в чест на св. Троица. По-малкият брат, св. Дамян, понеже тя го заклела в името на св. Троица, приел скромния дар – трите яйца. Когато по-късно големият брат узнал, че св. Дамян нарушил дадения пред Бога обет да не приемат никакви дарове за лекуването, поръчал на християните след смъртта им да не ги погребват в един гроб. Дамян, като нарушител на обета, да бъде погребан отделно.
Пръв починал св. Козма. Когато починал и св. Дамян, християните преценили, че поръчката на св. Козма е прекалено строга и не я изпълнили. Като родни братя, които извършили един подвиг и постигнали равна светост, те били погребани в един гроб. По-късно над този гроб бил построен храм, в който се извършвали много чудеса по тяхното молитвено застъпничество.
сряда 01 ноември 2017 - Имен ден празнуват Аргир / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Аргир
сряда 01 ноември 2017 - Ден на народните будители / Категория: НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК
Ден на народните будители - неучебен ден за всички учебни заведения. През 1922 г. Народното събрание обявява със закон този ден за общ всенароден празник на "заслужилите българи", както тогава са се изразявали. За национален празник на всички труженици на националното, просветно-културно възмогване и преуспяване на българския народ.
сряда 01 ноември 2017 - Световен ден на вегетарианството / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
На тази дата през 1977 г. е учреден световният ден на вегетарианството по инициатива на Северноамериканската организация на вегетарианците. Денят определен за празник, установен от Американското вегетарианско общество през 1977 г. и одобрен от Международния съюз на вегетарианците през 1978г.
четвъртък 02 ноември 2017 - Св. мчци Акиндин, Пигасий, Афтоний, Елпидифор и Анемподист / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. Мъченици Акиндин, Пигасий и Анемподист били християни и служели в царския дворец при персийския цар Сапор. Цар Сапор желаел да живее в мир с император Константин Велики и затова в началото на своето царуване не преследвал своите поданици, които приемали християнството. След смъртта на Константин обаче той започнал война с наследника му Констанций. Сапор поискал персите - християни да се отрекат от вярата си. Започнало страшно гонение. Гонителите били изумени от голямото число християни, които се намирали в тяхната държава. Оказало се, че и в царския дворец имало много християни. Тогава довели при царя трима негови придворни: Акиндин, Пигасий и Анемподист, обвинени, че изповядват християнската вяра. Сапор употребил всички мерки, за да ги склони да се отрекат от вярата си, като им обещавал награди, ако покажат покорност, а в случай на съпротива ги заплашвал със смърт. Но те останали твърди във вярата си и приели да бъдат подложени на страшни изтезания. Осъдили го на смърт. Сановникът Елпидифор също се обърнал към вярата, от езичник станал християнин. Смело заявил на царя, че вярва в Разпнатия Христос. И той бил отведен на смърт пред събралото се множество народ, и мнозина повярвали в Христа. Светите мъченици Акиндин, Пигасий и Анемподист, след като претърпяли различни мъчения, били изгорени. Заедно с тях пострадала и приела мъченически венец и майката на цар Сапор. Царят, упорит в неверието, издал заповед, с която се осъждали на смърт всички християни, живеещи в държавата му. Тази заповед била издадена по време, когато християните празнували Христовите страдания. У християните пламнала неудържима ревност. Те започнали на тълпи да идват пред двореца и да изповядват вярата си. На Велики петък и на самата Пасха около хиляда души отдали живота си за вярата, а в това число бил и Азат - любимецът на царя. След това Сапор се убедил, че не е в състояние да изтреби християнството от държавата си, отменил първата заповед и издал втора, според която се предават на смърт само християнските свещенослужители.
петък 03 ноември 2017 - Св. свщмчци Акепсим, Йосиф и Айтал. Преп. Пимен Зографски / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. свщмчци Акепсим, Йосиф и Айтал станали жертва на гонението на персийския цар Сапор през IV в. Цар Сапор издал указ те да бъдат издирвани и наказвани със смърт християнските свещенослужители, ако откажат да принесат жертва на персийските божества. Когато бил на 80 години Акепсим бил заловен и изтезаван в тъмница. След това бил посечен с меч. Другите двама също приели мъченическа смърт след дълги години в тъмница и мъчения.
Св. Пимен Зографски е български монах от манастира "Св. Георги Зограф" на Атон, зограф и книжовник, живял в края на ХVI век. Рисувал е стенописи и икони.
3 ноември е ден на българския художник. За покровител на българските художници е обявен през ноември 1993 г. по идея на сдружението за възраждане на Софийското Светогорие (манастирите около столицата) "Св. Пимен Зографски". Празнува се от художниците иконописци и реставратори.
събота 04 ноември 2017 - Преп Йоаникий Велики. Св. свщмчци Никандър, еп. Мирски и Ермей презвитер / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Преп. Йоаникий Велики от младини бил възпитан в страх Божи. Напуснал светския живот, отишъл на Олимп и заживял като отшелник в пещера. Там Господ го дарил с чудотворна сила и голяма мъдрост. Много благочестиви хора идвали при светия угодник, за да получат от него съвети. Преп. Йоаникий сочел на грешниците правия път, лекувал болните с името на Христа и извършвал много чудеса.
Днес се отбелязва една от трите задушници, които православните християни почитат всяка година - Архангелова задушница, наричана още мъжка.
На задушница близките на покойника се събират, за да направят помен - възпоминание на живите за умрелия, че не е забравен. Това е и връзката между земната и небесната Църква. Както на всеки друг помен, се правят и т. нар. раздавки - сладкиши, бонбони, плодове, варено пилешко, вино и др. Освен на близките, се подава и на хората, събрали се при съседните гробове, независимо дали са познати или непознати.
неделя 05 ноември 2017 - Св. мчци Галактион и Епистима / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. Галактион било единствено дете в семейството на езическо семейство, което живели в гр. Емеса (Сирия) при царуването на римския император Деций Траян (98-117 г.). След раждането на детето бащата пожелал да принесе жертва на боговете, но жената му обяснила, че езическите идоли са лъжливи и му разказала как стигнала до познанието на истинския Бог. След това просветила мъжа си в християнската истина. Когато Галактион навършил 24 години, по желание на родителите, бил сгоден за момиче от друго езическо семейство на име Епистима. Галактион и доставил най-голямо щастие - да познае Христа и да го обикне повече от всичко. Епистима с радост възприела християнството. Кръстил я Галактион. Тя се съгласила с неговото желание и двамата да се посветят на монашески живот. Тогава те отишли в планината Публион, близо до Синай, в два различни манастира - Галактион в мъжки, а Епистима в женски, където се предали всецяло на служение Богу. Управителят на страната, като узнал за манастирите на планината Публион, че в тях се крият много християни, които по указа на Деций подлежали на гонение, изпратил войници да ги заловят. Монасите и монахините побързали да се скрият в пустините. Галактион останал в килията си. Войниците го заварили задълбочен в четене на Св. Писание. Те го взели и го довели при управителя. Като узнала за това, Епистима помолила игуменията да я освободи, за да може заедно с годеника си да претърпи мъчения за Христа и да се явят съединени пред лицето на онзи, заради когото се били разделили на земята. Като разпитал Галактион и се убедил в твърдостта на неговото християнско изповедание, управителят заповядал да го подложат на жестоки изтезания чрез побой. Епистима смело започнала да укорява управителя, задето тъй жестоко мъчи невинния. Най-после ги обезглавили и турили край на техния мъченически подвиг и начало на тяхното вечно блажено упокоение в царството на божествената любов.
Православната църква днес почита и паметта на Св. апостоли Патров, Ерм, Лина, Гаий и Филолог - от Седемдесетте.
неделя 05 ноември 2017 - Ден на металурга / Категория: ПРОФЕСИОНАЛЕН ПРАЗНИК
На 5 ноември се чества Денят на металурга. Обявен за професионален празник на българските металурзи през 1963 г. С разпореждане 827 на Министерския съвет от 19 ноември 1963 г. денят е обявен за Професионален празник на българските металурзи по повод влизането в експлоатация на тази дата на Металургичния завод "Ленин" в Перник (1953) и на Стопанския металургичен комбинат "Кремиковци" (1963).
понеделник 06 ноември 2017 - Св. Павел, архиепископ Константинополски. Св. Клавдия / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Павел солунянин, архиепископ Константинополски (Цариградски), бил от жертвите на онзи смут, чрез който гибелната Ариева ерес дълго разтърсвала православната Църква. Няколко пъти се възкачвал Павел на патриаршеския престол и няколко пъти бил свалян от него в зависимост от това, кое влияние преобладавало в кръвопролитната борба между арианите и православните. Той винаги еднакво показвал себе си непоколебим изповедник и стълб на православието.
Император Констанций го изпратил на заточение в малоазийската област Кападокия, в град Кукуз. Там Павел бил удушен със собствения му омофор.
Това станало в 350 г. В 381 г. мощите му са пренесени в Цариград, а оттам – във Венеция, където се намират до ден днешен.
вторник 07 ноември 2017 - Преп. Лазар Галисийски. Св. 33 мчци в Мелитин / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Преп. Лазар бил роден в Магнезия (Мала Азия). Лазар рано почувствал призвание към монашеския живот. Когато отишъл в Йерусалим на поклонение постъпил в обителта на преподобни Сава, където живял 10 години. След това се върнал в родината си и започнал тежък живот в една необитаема планина в Галисия. Там построил храма "Възнесение Христово" и издигнал стълб около храма където прекарал много години в молитва и лишения. По-късно тук е основан Галисийският манастир. Лазар живял в началото на ХІ век. На тази дата се празнува и паметта на 33 мъченици, пострадали в Мелитин през времето на Диоклетиан.
вторник 07 ноември 2017 - Октомврийска революция / Категория: ПРАЗНИК
Октомврийската революция, наричана също Болшевишка революция, е въоръжен преврат в Русия, започнал на 7 ноември (25 октомври стар стил) 1917 година в столицата Санкт Петербург. Официалното ѝ название в СССР е Велика октомврийска социалистическа революция. По същество тя е въоръжен преврат и замяна на буржоазното управление, което идва на власт след Февруарската революция от 12 февруари същата година. След Октомврийската революция Англия и Франция, чието политическо и икономическо влияние в Русия (след Революцията - Руска съветска федеративна социалистическа република или за кратко (РСФСР)) е сринато, обявяват война на новото управление. Тази война се води с особено ожесточение и в нея биват унищожавани както руски войски, така и мирно население. Вътре в самата Русия противниците на болшевиките, сред които има и представители на есерите (съкр. от С.Р.- социалисти-революционери) и меншевиките (другите крила на комунистическата партия), формират Бялата гвардия, чиято цел също е свалянето на болшевиките от власт. Гражданската война между "червени" и "бели" продължава повече от десетилетие.
Октомврийската революция се ръководи от КПСС(б), начело с Владимир Ленин. Тя довежда до създаването на Съветския съюз - първата комунистическа държава в света (класифицирана от западната пропаганда като диктатура), както и първата от класическите тоталитарни системи на 20 век.
сряда 08 ноември 2017 - Св. Рангел (архангел Михаил) Архангеловден / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Християнски празник, който се чества на 8 ноември в чест на "съборното единство на ангелските чинове". Архангеловден е известен и като Събор на св. Архангел Михаил и другите небесни безплътни сили.
Според българските народни вярвания Архангел Михаил е един от братята светци-юнаци, на когото при подялбата на света се паднали мъртвите души. Той взима душата на умиращия, подавайки му обикновено ябълка (китка). По тази причина той бива възприеман от населението като ангел на смъртта и оттук идват народните му названия - душовадник, вадидушник.
Св. Архангел Михаил взима душата на богатия. Икона от Рилския манастир На празника му се организират курбани за светеца, семейни и родови служби, общоселски празници и събори. В съботата преди празника му се прави Архангелската (Рангеловската) задушница - една от най-големите през годината, което е в пряка връзка в представата за Свети Архангел Михаил като ангел на смъртта. За задушницата, както и за патронния празник на светеца, се приготвят специални обредни хлябове, наричани Рангелово блюдо, Рангелов хляб, Арангелово и др., които по външен вид и названия повтарят основните хлябове, приготвяни за погребение.Най-възрастният човек в дома разчупва хляба на кръст и изрича думите ”Свети Архангеле, Свети Никола и вси светци, помагайте ни, почитаме ви и сечем колач да се роди мъж до тавана!” Сипва отгоре вино от пръстена паница, а домакинята събира с шепи виното и го разпръсква навсякъде в къщата за берекет. Тя също изрича думите ”Свети Архангеле, Свети Никола и вси светци, помагайте ни, почитаме ви и сечем колач да се роди жито до пояс! Сега с що можахме, а догодина с що искаме! Сега с паница, догодина с бакъра!” На някои места в родината ни домакинята разчупва обредния хляб и дава на всекиго. Къшеят хляб трябва да се поеме с две ръце и да се изрече благослов. Българите са вярвали, че ако умиращият се усмихва, значи Архангел Михаил му е подал златна ябълка.
сряда 08 ноември 2017 - Професионален празник на българската полиция / Категория: ПРАЗНИК
На осми ноември - "Св. Архангел Михаил", традиционно се отбелязва професионалният празник на българската полиция. Празникът е честван за първи път през 1924 г., като инициативата за неговото учредяване принадлежи на софийския градоначалник о.з. подполк. Георги Кисьов. Тогавашният министър на вътрешните работи и на народното здраве Иван Русев приема идеята на подполк. Кисьов за определянето на патронен празник на полицията, и под влиянието на Софийския митрополит спира вниманието си на празника на Св. Архангел Михаил.
Писменото мнение на митрополит Стефан изяснява, че: "Този празник, който олицетворява и на небето реда на власт и дисциплина и царуване на истината, правдата и любовта, много подхожда за патронен празник на полицията, която има за цел като представител на дадената от Бога власт, да се грижи за реда, спокойствието, сигурността и спазването на законите в страната, чрез които се гарантира животът, имотът и свободата на гражданите".
При избора на патрон на полицията натежава аргументът, че Св. Архангел Михаил символизира властта, изпълняваща закона. На 24.09.1924 г. министър Русев нарежда на столичния градоначалник и на всички окръжни управители:
"За патронен празник на цялата полиция в царството се определя денят на Св. Архангел Михаил".
четвъртък 09 ноември 2017 - Св. мчци Онисифор и Порфирий. преп. Матрона и Теоктиста. Св. Нектарий Егински / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Веднага след основаването на Христовата църква много жени с готовност приели християнската вяра и ревностно служели на Господа. През времето на гоненията те проявявали твърдост и смело изповядвали вярата си и с радост жертвали живота си за Христа. През ІV век започнало да се разпространява пустинното подвижничество и много християнки тръгнали по този път и служили та Господа. Преподобна Матрона Цариградски, която понесла от мъжа си много гонения за своята ревност към вярата, се подвизавала дълго време в манастир и сама основала женска обител в Цариград. Тя прекарала в монашество 75 години. Умряла на 100 години през 492 година. Преп. Теоктиста, родена на о. Лезбос, постъпила в манастир когато била на 17 години. Разбойници разграбили манастира и взели със себе си в Парос и монахините, с мисълта да ги продадат като рабини. Теоктиста успяла да избяга и прекарала 35 години при един запустял храм на остров Парос. Случайно минаващи ловци намерили отшелницата. По нейна молба един от ловците и донесъл св. Причастие. Скоро след това спокойно предала душата си Богу през 881 година.
петък 10 ноември 2017 - Св. апостоли Ераст, Олимп и Родион. Преп. Арсений Кападокийски / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Ап. Олимп и ап. Родион са следвали ап. Петър в Рим и заедно с него били убити при император Неро. Ап. Павел в посланието си до Римляните споменава името на Сосипатър. По-късно бил епископ на гр. Икония, а след това починал. Ап. Павел в споменава името и на Ераст в същото послание, който бил отначало иконом на Йерусалимската църква, а след това епископ на Пенеада.
петък 10 ноември 2017 - Международен ден на счетоводителя / Категория: ПРОФЕСИОНАЛЕН ПРАЗНИК
На 10 ноемвр отбелязваме Международния ден на счетоводителя.
На 10 ноември през 1494 година Лука Пачиоли публикува труда си "Всичко за аритметиката, геометрията, пропорциите и пропорционалностите". Книгата представлява описание на практиките на венецианските търговци да водят сметките си. В нея Пачиоли формулира основните счетоводни принципи, използвани и до днес. За пръв път се споменават поредица от счетоводни термини, използвани и до днес, като "оборотна ведомост", "капитал", "активи", "кредит" и "дебит".
Списъкът с най-известните счетоводители на света включва хора като известния писател Джон Гришам, саксофониста Кени Джи, комедийния артист Боб Нюхарт, известния финансист Джон Пиърмонт Морган, както и смятания за „баща на счетоводството“ – Лука Пачиоли, пише infopleven.com. На 10 ноември през 1494 година Пачиоли публикува труда си „Всичко за аритметиката, геометрията, пропорциите и пропорционалностите“. Книгата представлява описание на практиките на венецианските търговци как водят сметките си. Лука Пачиоли за пръв път формулира и основните счетоводни принципи, който се използват и до днес
събота 11 ноември 2017 - Св. мчци Мина, Виктор и Викентий. Св. мчца Стефанида. Преп. Теодор Студит, изповедник / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. мъченик Мина бил войник, убит в Египет за Христовата вяра при император Диоклетиан. Той е известен великомъченик и чудотворец. Виктор - също така войник, пострадал при император Антонин в Италия. Една млада християнка на име Стефанида, която присъствала на неговите страдания, започнала да слави подвига на св. Мъченик и сама заедно с него се удостоила с мъченическа смърт. Св. Викентий бил дякон. Той се удостоил да пострада за вярата в испанския град Валенсия при император Диоклетиан.
В народните представи днешният ден е средата на периода от Архангеловден до Коледни Заговезни - времето, в което вълците бесуват т.нар. "Вълчи празници". "Вълчите празници" водят след себе си най-дългите нощи. Днес хората довършват всички започнати ремонти, поправят огради и запушват процепите, през които може да се промъкнат тенци, караконджоли и други зли сили.
Св. Мина закриля също и жените. На този ден те се молят пред иконата на светеца за благополучие и радост в дома, както и за здравето на децата си.
През 2010 г. Министерският съвет реши 11 ноември да бъде обявен и за професионален празник на охранителя и частната охранителна дейност.
събота 11 ноември 2017 - Имен ден празнуват Виктор, Виктория, Мина, Минка, Минчо / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Виктор, Виктория, Мина, Минка, Минчо
неделя 12 ноември 2017 - Св. Йоан Милостиви, патр. Александрийски. Преп. Нил Постник. Преп. Нил Миротовичи, Атонски / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. Йоан Милостиви живял в VII век. Той бил син на кипърския княз Епифаний. Когато бил на петнадесет години, сънувал чудна девойка с маслинен лист на главата, която му казала: "Аз съм най-голямата дъщеря на великия цар. Ако ми служиш, ще изпрося от него голяма благодат за тебе, понеже няма по-силна от мене. Самаго Бога аз свалих от небето и Го облякох в човешка плът." Йоан разбрал, че тази най-голяма дъщеря на великия цар е милосърдието. Йоан бил женен и имал деца, но като овдовял млад, отказал се от света и посветил живота си на молитва. Бил избран за патриарх в Александрия. Дълго се отказвал от високия сан, но трябвало да склони пред желанието на царя и народа. Той започнал ревностно да изпълнява своите нови задължения, помагал на бедните, изслушвал всеки, който идвал при него и утешавал всички със съчувствие и добър съвет. Веднъж, той взел със себе си епископа Троил, който бил богат, но голям скъперник. Патриархът го помолил да раздаде на нещастните по малко пари. Троил се срамувал да откаже, и раздал тридесет златни лири. Но после, кота се върнал у дома си, той толкова много съжалявал за раздадените пари, че заболял от мъка. Като узнал това, Йоан отишъл при него и му казал: "Донесох ти парите, които бях взел от тебе на заем в болницата. Ето ти ги! Само че напиши ми с ръката си, че ми отстъпваш наградата, която би могъл да получиш за тях!" Патриархът искал да вразуми Троил и да му напомни думите на Писанието: "Който дава на сиромах, дава в заем Господу!" Но Троил се зарадвал много и получил парите. Патриархът усърдно се молел на Бога да вразуми сребролюбивия епископ. В един празничен ден, когато извършвал богослужение, патриархът си спомнил думите на Спасителя: "Ако принасяш дара си на жертвеника, и там си спомниш, че брат ти има нещо против тебе, остави дара си там пред жертвеника и иди първом се помири с брата си" (Мат. 5:23-24). В момента той си спомнил, че един от служителите на Църквата е огорчен от наказанието, макар справедливо наложено, и че той сам отдавна искал да се обясни с него. Патриархът веднага изпратил да го повикат, поклонил му се и поискал прошка. Смирението и кротостта на светителя тъй трогнали служителя, че той сам паднал на колене, проливайки сълзи на разкаяние. По време на нападението на персийците Йоан трябвало да се отдалечи от Александрия. Той се отправил за Цариград през отечеството си Кипър. По пътя той чул глас, който му говорел: "Царят на царете те вика при Себе си". Като разбрал, че е наближил краят на живота му, той се спрял на острова в гр. Аматунт, приготвил се за смърт и тихо починал. Последни негови думи били: "Благодаря Ти, Господи Боже мой, че ме удостои всичко Твое на тебе да дам! Нищо не запазих аз от богатството на тоя свят, освен трета част от един сребърник, и нея заповядвам да дадат на сиромаси". Св. патриарх бил погребан в същия град в църквата "Св. Тихон Аматунски".
понеделник 13 ноември 2017 - Св. Йоан Златоуст, архиеп. Константинополски / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Йоан Златоуст (349-407), е един от тримата "светители" - "вселенски учители", наравно с Василий Велики Кесарийски и Григорий Богослов. Забележителен проповедник и богослов, той е оставил най-голямото по обем богословско творчество в Източната църква. Най-известна е "Св. Божествена Литургия на св. Иоан Златоуст", която се извършва през цялата година, освен в дните, през които е предвидено да се извършва св. Василиева и св. Преждеосвещена литургия.
Св. Йоан Златоуст е канонизиран за светец през 438 г. Чества се на 13 ноември, на 27 януари - Пренасяне мощите на св. Йоан Златоуст и на 30 януари - Деня на св. Три Светители - заедно със св. Василий Велики и св. Григорий Богослов.
Роден е в Антиохия Сирийска в гръцко-сирийско заможно семейство. Баща му Секунд бил военачалник, а майката му Антуса християнка. Йоан учи при софиста Ливаний и философа Андрагафий, а по-късно в Атина красноречие и философия. Покръстен е през 369 г. и става аскет, след това дякон, а през 386 г. презвитер. От тогава славата му расте и е наречен "Златоуст" заради неговото красноречие. През 398 г. презвитер Йоан е хиротонисан за архиепископ на Константинопол. Има написани много трактати, около 240 писма и голям брой проповеди. Съхранили са се повече от 1900 ръкописи с негови съчинения. Те се събират и цитират от негово време до сега от огромен брой автори. Преведен е на почти всички езици. Най-пълното издание на съчиненията му излиза в печат в Париж през 1718-1738 г. в 13 тома.
Мощите на Йоан Златоуст се пазят в седалището на Вселенската патриаршия в Истанбул - църквата „Свети Георги"
вторник 14 ноември 2017 - Св. ап. Филип. Св. благоверни цар Управда-Юстиниан (Коледни заговезни) / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Днес православната църква чества деня на Св. апостол Филип. Свети Филип е един от дванадесетте апостоли, които са следвали Спасителя.
Произхожда от Витсаида (градът, от който са апостолите Петър и Андрей). Семейството му били рибари, но Филип от юношеските си години бил даден да се обучава в книжната мъдрост. Той усърдно четял и изучавал Свещеното Писание и пророчествата за въжделения Месия. След разпъването на Христос, Св. апостол Филип е проповядвал в Галилея, Гърция, Аравия, Етиопия. Вършел чудеса - възкресил мъртвец от Иерапол. Придружавали го сестра му Мариамна и апостол Вартоломей. Земният му път завършил в Иерапол, където разпнат на кръст с глава надолу, повесен високо, хвърляли камъни по него.
14 ноември е последен ден в който, може да се яде месо. След Коледните заговезни започват 40 дневни коледни пости, които свършват на Бъдни вечер. Постът се нарича Малка четиридесетница. Преди Коледа вярващите постят, за да се подготвят да посрещнат материализираното Божие слово - сина Исус Христос.
Забранява се яденето на месо, мляко, сирене, яйца, кашкавал (храни от животински произход). Олио и вино може да употребява без сряда и петък. На Никулден - 6 декември, се разрешава риба и вино.
Венчавките са забранени от днес до 21 ноември (Въведение Богородично) и от 20 декември (Игнажден) до 6 януари (Йордановден).
вторник 14 ноември 2017 - Имен ден празнуват Управда, Филип, Филка, Фильо, Юстиниан / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Управда, Филип, Филка, Фильо, Юстиниан
сряда 15 ноември 2017 - Св. мчци Гурий, Самон и Авив. (Начало на Рождественския пост) / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
От 15 ноември започват 40 дневните Коледни пости. До 25 декември християните се хранят само с растителна като се въздържат от блажна храна. В определени дни се разрешава консумирането на риба. Коледните заговезни са в деня преди началото на поста, който започва от 15 ноември.
Тази вечер за последен път се вкусва месо и млечни произведения. След това християните се отдават на пост, по-усилена молитва и подготовка за посрещането на Христовото Рождество.
На 15 ноември се чества Свети мъченици Гурий, Самон и Авив. Свети Гурий и Самон пострадали в град Едеса при управлението на император Диоклециан. Те били заловени и измъчвани. Опитвали се да ги принудят да извършат езически обред, но те били готови по-скоро да умрат. По време на своите страдания те се молели на Бог за помощ. Господ чул молитвите им и ги дарил със своята защита. Накрая мъчениците били обезглавени с меч.
Дякон Авив имал подобна съдба след няколко години. При управлението на император Ликиний той бил изтезаван в Едеса за Христовата вяра. Тялото му било погребано до гробовете на свети Гурий и Самон. На това място по-късно било построена църква над мощите на светите Мъченици, които Господ прославил чрез чудеса.
четвъртък 16 ноември 2017 - Св. апостол и евангелист Матей / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
За живота на светия евангелист Матей са запазени много малко сведения. Той бил брат на св. ап. Яков Алфеев и проповядвал Христовото учение като ходил в много далечни страни: Персия, Мидия, Индия, Партия. Преданието разказва, че той отишъл при един див народ с лоши обичаи. Там му се явил Бог, който му дал жезъл заповядвайки му да го забие в земята. Господ му обещал, че този жезъл ще роди плодове, а от корена му ще потече чуден извор. Матей събрал всички жители и посадил жезъла. Пред очите на всички жезълът цъфнал и се покрил с чудни плодове. От корена му потекъл бистър извор. Всички се затичали към дървото и пили вода от извора и по внушение на апостола, приемали тук св. Кръщение, след което излизали от водата духовно обновени. Св. евангелист Матей завършил живота си мъченически. Неговите страдания и смърт били ознаменувани с много чудеса. Когато го взели за да го подложат на мъчения, лицето му поразило гонителите с чудна светлина. Те ослепели, но той с молитва им възвърнал зрението. Пламъкът не се докоснал до него при мъченическия му подвиг. И когато накрай предал Богу духа си, мъчителите с ужас и изумление изповядали Божията сила, изказали почит към светите му мощи и станали ревностни християни. Обикновено на иконите, изобразяващи св. Матей, изобразяват до него, като тайнствен символ на евангелиста, ангелоподобен човек, изразявайки с това кротостта на неговия дух и чистотата на учението.
четвъртък 16 ноември 2017 - Имен ден празнуват Матей, Матю / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Матей, Матю
четвъртък 16 ноември 2017 - Професионален празник на данъчните служители / Категория: ДРУГИ
С постановление на Министерския съвет от февруари 1991-ва данъчната администрация е създадена като самостоятелна структурна единица. Няколко месеца по-късно са назначени първите данъчни служители
петък 17 ноември 2017 - Св. Григорий, еп. Неокесарийски, чудотворец / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. Григорий, епископ Неокесарийски, чудотворец обикнал молитвата и пустинния живот. Християните усърдно се молили да им стане епископ и Господ изпълнил желанието им. Той станал епископ в Неокесария. В началото имало само 17 християни, а преди да умре разбрал, че в града са останали само 17 езичници. Починал през 265 г. Смята се, че блажената кончина на св. Григорий Неокесарийски била между 266 и 270 година. Той заедно с брат си Атинодор, епископ на Понт присъствал на Антиохийския събор против Павел Самосатски през 264 г. На св. Григорий Неокесарийски принадлежат "Каноническо послание" (по повод нападението на Понт и на цяла Мала Азия от борейците и готите) и "Похвално слово за Ориген". Мощите му първоначално били в създадения от него Неокесарийски храм. През 1587 г. главата на светеца била пренесена в Улисипон (Лисабон).
събота 18 ноември 2017 - Св. мчци Платон и Роман / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. Платон се родил в гр. Анкара от благочестиви родители, които го възпитали в християнския закон. Брат му Антиох умрял като мъченик, а скоро след това и младият Платон бил повикан на съд за вярата. Управителят на страната се стараел да го склони да се отрече. Управителят заповядал да отведат Платон в тъмница. Пред тъмницата се събрал много народ, сред който имало и християни. Платон, обръщайки се към тях, казал гръмогласно: "Знайте, братя, аз страдам не за някакво престъпление, а единствено за изповядване на истинския Бог, Който е създал небе и земя и цял свят. Моля ви, християни, не се смущавайте, като гледате моите страдания! Много са скръбите на праведния, и от всички тях ще го избави Господ. Нека стоим твърдо на непоклатимия камък на вярата и да не се боим да претърпим страдание за благочестието, понеже несравними са страданията на сегашния век със славата, приготвена нам". След това мъченикът влязъл в затвора. Тук, като паднал на колене той започнал да моли Господа Бога да му помогне да изтърпи докрай мъченията за вярата и да яви на неверниците Своята слава. Господ чул и изпълнил молитвата на мъченика. Когато след една седмица го извели за разследване и управителят го подложил на най-ужасни изтезания, всичко се оказало безсилно. Платон останал здрав и невредим и гръмогласно славел и благодарял на Бога. След това дълго го мъчили чрез глад в тъмницата и най-после, като се убедили, че нищо няма да го преклони да се отрече от вярата си, осъдили го на смърт. Платон с молитва приел смъртния удар. Бил посечен с меч в 266 година.
събота 18 ноември 2017 - Ден на оръжейника в Българската армия / Категория: ПРОФЕСИОНАЛЕН ПРАЗНИК
Чества се със заповед на министъра на отбраната от 18 ноември 1968 г.
неделя 19 ноември 2017 - Св. прор. Авдий. Св. мчк Варлаам / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. прор. Авдий служил в двора на израелски царе. От младини бил твърде богобоязлив и когато целият Израел отстъпил от Бога и започнал да се покланя на Ваал, той тайно служел на Господ. Когато беззаконната Иезавел изтребвала пророците Господни, Авдий скрил сто пророци в две пещери и ги хранил по време на глада в дните на прор. Илия. След смъртта си бил погребан при своите предци.
неделя 19 ноември 2017 - Световният ден на тоалетната / Категория: ПРАЗНИК
19 ноември е световният ден на... тоалетната. Освен това, има и Световна тоалетна организация (WorldToilet.org), която се бори за нормални хигиенни условия на хората.
Денят се чества от 19 ноември 2002 г. съгласно решение, взето на Първата международна конференция на Световната организация на тоалетните в Сингапур, състояла се между 20 и 22 ноември 2001 г.
Липсата на канализация и водоснабдяване в света са причина за загубването на много повече животи, отколкото всички войни през XX в., сочат данните на световната организация.
Според тях повече от 80% от канализацията на развиващите се страни се влива без пречистване в езерата, реките и бреговите зони.
В момента човек прекарва средно около три години от живота си в санитарното помещение, което отрежда на тоалетната важно място в живота ни. Близо 2,5 млрд. души по света обаче нямат достъп до елементарни санитарно-хигиенни условия. Заради липсата на канализация тези хора рискуват здравето си, а всяка година 1,8 млн., предимно деца, губят живота си - по данни на световната организация. Липсата на хигиена и санитарни условия е най-големият причинител на зарази в световен план, коментират експертите. За да стигне до сегашния си вид, тоалетната е претърпяла дълга еволюция. Първите тоалетни са на възраст 5000 години и са открити на Оркнейските острови, край бреговете на Шотландия. Те били построени до къщите, при това нямало нужда да бъдат чистени. Египтяните ходели до тоалетната в каменни ями, които след това заривали с пясък. Първата тоалетна чиния е китайска Била на един от императорите, който управлявал през 50-100 г. сл. Хр. Тя била направена от злато и свързана с водопровода, така че водата отмивала всичко в канализацията. За първи път обществени тоалетни били построени в Древен Рим през първи век. Римляните се събирали в тоалетните по 30-40 души, като водели през това време светски разговори.
Флавий пръв въвел заплащането в градските тоалетни. Негова е крилатата фраза, че парите не миришат.
През 1590 г. сър Джон Харингтън въвел тоалетната с водно измиване в Англия. Била направена за кралския двор. Понеже по онова време в Лондон обаче още нямало водопровод, слугите сипвали вода с кофи.
През 1861 г. тоалетната чиния била усъвършенствана от Томас Крепер, който я свързал с казанче за вода. А отходната тръба била така извита, че вътре оставала чиста вода и в помещението не миришело.
понеделник 20 ноември 2017 - Преп. Григорий Декаполит. Св. Прокъл, архиепископ Константинополски. Св. мчк Дасий Доростолски. (Предпразненство на Въведение Богородично) / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. Дасий е първият Христов мъченик в българските земи. Той живял през III в. в Доростол (днешна Силистра). За празника на езическия бог Сатурн жителите на града избирали красив юноша, когото принасяли в жертва. Една година изборът се паднал на Дасий. Като узнал това, той открито изповядал пред съгражданите си своята вяра в Христос и изобличил езическите им заблуди. Заради тази си проява той бил обезглавен през 292 г. по заповед на римските императори.
вторник 21 ноември 2017 - Въведение Богородично (Ден на християнската младеж и християнското семейство) (Разрешава се риба) / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Когато пречистата Дева навършила три години, праведните й родители изпълнили обещанието, което дали пред Бога, преди още тя да се роди. Затова те тържествено въвели своята дъщеря в Йерусалимския храм и я посветили на Бога.
Древните отци на Църквата, като възпяват Въведение Богородично със свещени песни, разказват как Йоаким и Ана събрали своите роднини и приятели; млади девойки със свещи в ръце вървели пред светата Отроковица, а след тях родителите водели пречистата Дева и я довели до Йерусалимския храм. Първосвещениците и служителите в храма ги посрещнали с пеене на свещени химни. Св. Герман, патриарх Цариградски, в една свещена песен влага такива думи в устата на св. Ана: Принасям на Господа моя обет, произнесен в скръб чрез моите уста. Затова събрах свещеници и сродници и им казвам: "Радвайте се с мене! Сега аз се явявам пред вас майка, довеждам дъщеря си и я предавам не на земен цар, а на Бога, Небесния Цар".
Св. Дева била поставена на първото стъпало пред храмовия вход и, за почуда на всички присъстващи, неподдържана от никого, тя се изкачила свободно по 15-те стъпала и се спряла на най-горното. Първосвещеник Захария въвел пречистата Отроковица в Светая Святих, където влизал веднаж в годината само първосвещеникът. Праведните родители принесли дарове и жертви на Бога и след това, като поличили благословение от свещениците, се върнали с роднините си в Назарет.
Св. Дева Мария живеела при храма. Там в отделни помещения живеели млади девойки, посветени Богу, също така и вдовици, които служели в храма, подобно на пророчица Ана (Лука 2:36-38). Тук живеели също странници и пришълци. Към тях се присъединила и св. Ана, майка на св. Богородица, която овдовяла скоро след въвеждане на пречистата Дева в храма. Но тя живяла кратко време със своята пресвета Дъщеря. Скоро след мъжа си и тя починала. Св. Дева се възпитавала под надзора на по-възрастните благочестиви девойки, опитни в Св. Писание и в ръкоделията. Тя усърдно се трудела, непрестанно се молела, обичала да чете Св. Писание. По такъв начин тя се готвела за своето високо назначение. Църквата я нарича прекрасна зора, от която изгряло Слънцето на правдата. "Дух Светий" - говори свещената песен - осветил тази, която пребъдвала вътре в храма и била хранена с небесна храна". Когато пречистата Дева стигнала до възраст, на която девиците, които се възпитавали при храма, обикновено се връщали в света и се омъжвали, свещениците поискали тя да постъпи по същия начин. Но пресв. Дева им открила своето желание - да посвети себе си Богу и да не встъпва в брак. Тогава те, по внушение от Св. Дух, я сгодили за престарелия Йосиф, роднина на нейните родители. Той станал покровител на пречистата Дева и уважавал обета, който тя дала пред Бога. Иконата "Въведение на Божията майка" представя тригодишната св. Отроковица, възкачваща се по стъпалата и влизаща в храма. Изобразеното на тая икона събитие трябва да ни внушава желанието да водим децата си в храма Божи, от млади години да ги учим на молитва и слушане Св. Писание, за да могат и те да растат в благочестие и все по-високо да се издигат по стъпалата на добрите дела и благочестивите помисли. Източник: Жития на светиите, Синодално издателство, София 1991 г.
сряда 22 ноември 2017 - Св. ап. Филимон. Св. Михаил Българин / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. Михаил Воин е по произход българин. Роден е в гр. Потук (предполага се, че това е днешният Батак) и е живял навярно във времето на благоверния български цар св. Борис-Михаил. Бил син на богати и благородни родители, още от детство обикнал чистия живот, имал страх Божи, подвизавал се в молитва и пост, щедро раздавал на бедните милостиня, поради което и неговите родители, и чуждите хора го наричали "светото дете".
Когато станал на 25 години, той бил назначен за началник на една дружина във византийската войска. По това време родният му край още не влизал в пределите на българската държава. В една война на византийския император Михаил ІІІ (865 г.) против агаряните, св. Михаил Войн бил оставен от изплашените гърци сам с неговата дружина. Като призовавал през всичкото време името на Бога, той успял да прогони враговете и заедно с войниците си останал невредим. Връщайки се у дома си, той извършил героическото чудо на св. великомъченик Георги Победоносец: убил огромен змей, който излизал от някакво езеро, и по такъв начин спасил една девица от участта да бъде изядена от него. Но змеят, на когото той отсякъл главата, го ударил с огромната си опашка толкова силно, че той паднал и лежал известно време в безсъзнание.
Скоро подир завръщането си в родното място той починал и Господ го прославил с нетленни чудотворни мощи. По време на Второто българско царство, в самото начало на ХІІІ век (1206 г.), българският цар Калоян тържествено пренесъл неговите св. мощи в своята столица Търново и ги положил в патриаршеската катедрала "Св. Възнесение". След падането на Търново под османска власт (1393 г.) следите на тези мощи се губят. Великият търновски патриарх св. Евтимий му съставил житие, което е запазено до наши дни.
Из: Жития на светиите, Синодално издателство, София, 1991 г., под редакцията на Партений, епископ Левкийски, и архимандрит д-р Атанасий (Бончев).
сряда 22 ноември 2017 - Ден на българската адвокатура / Категория: ПРОФЕСИОНАЛЕН ПРАЗНИК
Обявен с решение на Висшия адвокатски съвет от 26 февруари 2005 г. На 22 ноември 1888 г. 5-ото Народно събрание приема Първия Закон за адвокатите.
четвъртък 23 ноември 2017 - Св. Амфилохий, еп. Иконийски. Св. Григорий, еп. Акрагантийски. Св. благоверен княз Александър Невски / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. Амфилохий се родил в Кесария Кападокийска. Той бил съвременник и приятел на св. Василий Велики и св. Григорий Богослов. Преди да бъде ръкоположен за епископ, прекарал 40 години в монашество. Взел участие на Втория Вселенски събор и много съдействал за изкореняване на ересите не само в своята епархия, но и в другите църкви. Умрял в 395 г., като оставил след себе си съчинения, полезни за Църквата.
На 23 ноември православната църква чества деня на Св. благоверен княз Александър Невски (1220 - 1263). Той е роден през 1220 г, живял по времето когато руските земи били под татарско владичество и бил княз на Новгородската област. По време на неговото управление шведският крал с многобройна войска тръгнал на поход срещу Новгород. Княз Александър поел защитата на града си. Двете армии се срещнали при р. Нева. Новгородският княз удържал славна победа, за която бил наречен "Невски". По-късно св. Александър бил утвърден от татарския хан за велик княз Владимирски, Киевски и Новгородски. Тогава той станал единствен защитник на православната вяра и народа против татарите. Св. Александър управлявал десет години и за това време направил много добри дела за вярата, Църквата и народа. В края на живота си пожелал да приеме монашество. На 23 ноември се чества и празника на най-голямата източноправославна катедрала на Балканския полуостров в София, носеща името на светеца. Името "Александър" е от старогръцки произход и означава „защитник на мъжете"
четвъртък 23 ноември 2017 - Имен ден празнуват Александър, Александра, Сашо, Сашка, Цанка, Цанко / Категория: ИМЕННИ ДНИ
петък 24 ноември 2017 - Св. вмчца Екатерина. Св. вмчк Меркурий / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
На 24 ноември Православната църква чества паметта на светите великомъченици Екатерина и Меркурий. Св. великомъченица Екатерина от Александрия е дъщеря на бивш цар Конста. Майка и я запознала с един пустинник, който я въвел във вярата. Когато била на 18 години, като безстрашна изобличителка на езичеството, за вярата Христова я хвърлили в тъмница. Извикали я при първите 50 мъдреци в Египет, но не могли да я отклонят от Христовата вяра и те самите повярвали и били осъдени и изгорени живи. Тя била обезобразена и отново хвърлена в тъмница. Екатерина страдала и търпяла глад и през 305 г. била посечена с меч. Тялото и било отнесено от Ангел Божи на планина Синай. Паметта на света Екатерина се чества от всички православни в света с особена тържественост. Много църкви и манастири носят името и.
петък 24 ноември 2017 - Имен ден празнуват Екатерина, Катерина, Катрин, Катя, Тинка / Категория: ИМЕННИ ДНИ
събота 25 ноември 2017 - Св. Климент, архиеп. Охридски. Св. Климент, папа Римски. Св. Петър, еп. Александрийски / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
На 25 ноември Светата православна църква чества именния ден на Свети Климент Охридски, заедно със Свещеномъченик Климент, епископ Римски. Знае се, че Свети Климент Охридски е роден през 840 г. в Солун, но липсва информация за неговите най-ранни години. Личността му става известна, когато Равноапостолите просветители на славянските народи Св. св. Кирил и Методий се отправили към Моравия и взели със себе си от своята родина юношата Климент. Св. Климент Охридски - един от учениците на братята Кирил и Методий, е наричан от средновековните византийски автори "пръв епископ, който проповядвал на български език". Тачен е като един от най-значимите автори на старобългарски език, оставил след себе си жития, похвални слова и преводи на богослужебни текстове. Смята се, че той е първият, който въвежда кирилицата.
събота 25 ноември 2017 - Имен ден празнуват Климент, Климентина / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Климент, Климентина
събота 25 ноември 2017 - Световен ден срещу насилието над жени и деца / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Насилието над жени е често срещано явление по цял свят. То прекрачва всякакви граници - социални, религиозни, икономически, етнически и расови. Всяка трета жена по света е била жертва на насилие. ООН приканва правителствата, международните организации и НПО да организират дейности, които да повишат общественото внимание към проблемите на този ден до международна загриженост. Жените по света са обект на насилие, като размера и истинския характер на този проблем, често остава скрит.
25 ноември започва да се отбелязва като Ден срещу насилието над жени още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал, политически активистки в Доминиканската република, по заповед на доминиканския диктатор Рафаел Трухильо (1930-1961).
неделя 26 ноември 2017 - Преп Алипий Стълпник. Св. Стилиян Пафлагонийски. Преп. Яков Отшелник / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
На 26 ноември, Православната църквата почита паметта на Св. Стилиян Пафлагонийски. Според неговите жития, св. Стилиян е родом от Пафлагония (Мала Азия). Живял е в края на IV и началото на V век. Бил е чудотворен лечител на децата, заради което има прозвището "Детепазител". Името му произхожда от глагола "стилоно", което в превод от гръцки означава "укрепва" или "укрепващ здравето на децата". На иконите най-често се изобразява как с дясната си ръка извършва "благославящ" жест, държи патерица, сочи с дете или с държи в лявата си ръка пеленаче. Почита се особено много като покровител на кърмачетата. (има икона, намира се в черквата на с. Сатовча, Разложко, където Св. Стилиян е прегърнал 14 пеленачета). Според народната вяра през деня не се работи нищо в къщи, за да не боледуват децата. Жените месят и раздават питки и варена царевица за здраве на децата.
неделя 26 ноември 2017 - Имен ден празнуват Стилиан, Стилиана, Стилиян, Стилияна, Стелян, Стела, Стилян, Щерян, Щеряна, Щилиан, Щилиана, Щилиян, Щилияна / Категория: ИМЕННИ ДНИ
понеделник 27 ноември 2017 - Преп. Теодосий Търновски. Св. вмчк Яков Персиец. Преп. Паладий. / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Паметта на св. преподобни Теодосий Търновски се чества на 27 ноември. Преподобният Теодосий Търновски бил ученик на преп. Григорий Синаит, основателят на исихасткото учение. В пост и молитва се подвизавал в Келифарската гора край В. Търново, където основал манастир и просветна школа. Изобличил ересите при църковните събори при цар Иван Александър. Отишъл да посети съученика си патриарх Калист в Цариград, починал в 1363 година.
Яков бил богат и знатен християнин. За да спаси семейството си от преследвания, той приел да извърши езически обред. Това дълбоко огорчило родната му майка и съпругата му - ревностни християнки. Яков се разкаял и се отрекъл от дадения обет. Страшните мъчения не били в състояние да отвърнат Яков от вярата му в Бог, затова отсекли главата му
вторник 28 ноември 2017 - Св. прпмчк Стефан Нови. Вмчк Иринарх и Христо. Св. 15 свщмчци Тивериополски / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Преп. Стефан бил родом от Цариград. По време иконоборческата ерес, когато гоненията срещу иконопоклонниците ставали все по-жестоки, цар Константин Копроним пожелал да го приобщи към своите разбирания срещу почитането на светите икони. Отецът нито за миг не се поколебал да отхвърли молбите на владетеля. Разярен, императорът заповядал да го пратят на заточение. Животът на св. Стефан завършил мъченически през 767 г
сряда 29 ноември 2017 - Св. мчци Парамон и 370 мъченици. Св. мчк Филумен. Преп. Акакий Синайски. / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
През III в. когато управлявал император Деций християните били подложени на гонения. Принуждавали ги да извършват жертвоприношения на езическите идоли, а тези, които не се съгласявали били изтезавани. Св. Парамон видял мъченията на своите едноверци и извикал: "Колко невинни страдат за това, че не искат да се поклонят на бездушните идоли!" След това го затворили, проболи му езика и го промушили с копия. Заедно със него убили още 370 християни
четвъртък 30 ноември 2017 - Св. всехвален апостол Андрей Първозвани (Андреевден) / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Апостол Андрей е брат на Петър. Той е един от светците-покровители на Русия и светецът-покровител на Шотландия.
Нарича се Първозван, защото пръв от апостолите е повикан да тръгне след Христа. Андреевден е пряко свързан в народния календар с представите за преход от есента към зимата.
Вярва се, че Свети Андрей е покровител на мечката и неин заповедник. В много предания се разказва, че той се явява пред хората, яхнал мечка, прогонвайки зимата и дългите нощи. Българите наричат празника Едрей, Едринден или Мечкин ден. Според народните възгледи и познания в областта на астрономията на този ден започва нарастването на деня. Българската поговорка гласи, че "На Едрей денят започва да наедрява колкото едно просено зърно (житно зърно, маково зърно или синапено зърно)".
Името на Св. Андрей често се среща в Евангелието. За него се споменава в разказа за нахранването на народа с пет хляба. От ранни години Андрей жадувал за божествената истина и когато Йоан Кръстител се явил в Юдея, той станал един от неговите ученици. Андрей стоял на брега на Йордан, когато Йоан Предтеча, посочвайки на народа минаващия Исус, казал: "Ето агнецът Божий!". Като чул тези думи, Андрей тръгнал подир Спасителя и прекарал с него целия ден. След това отишъл да намери брат си Симон (Петър) и му съобщил радостната вест: "Намерихме Месия!" и го довел при Христа. Двамата братя продължавали своя предишен живот и се занимавали с риболов. Те били родом от Витсаида. По-късно Спасителят ги видял веднъж на Галилейското море и им казал: "Вървете след мене, и аз ще ви направя ловци на човеци". Оттогава те навсякъде следвали Христос и били свидетели на неговите чудеса, смърт и Възкресение.
четвъртък 30 ноември 2017 - Имен ден празнуват Андреа, Андрей, Андрейка, Андрея, Андриян, Андрияна, Андро, Дешка, Първан, Силен, Храбрин, Храбър / Категория: ИМЕННИ ДНИ