На 6 август Българската православна църква отбелязва Преображение Господне. Според Светото писание, на този ден Иисус Христос укрепва вярата на учениците си в своя божествен произход, като се преобразява пред очите на трима от тях - Петър, Яков и Йоан.
Този празник е установен още в първите векове на християнството и ни напомня едно от най-важните евангелски събития - явяването на Господа в небесна слава пред трима от учениците си. Според легендата, на този ден Иисус Христос доказва на учениците си Петър, Яков и Йоан своя божествен произход. Христос често беседвал с учениците си за своите предстоящи страдания, казвал им, че ще бъде убит и на третия ден ще възкръсне. Сърцата на учениците изпълвала скръб, но те дълбоко в себе си не вярвали, че това ще се случи. В 33-тата година от земния си живот, 6 дни след беседата с учениците си Христос се преобразил на планината Тавор пред погледа на трима от тях: Петър, Яков и Йоан (толкова, колкото според закона се изисквало да се засвидетелства истината). През нощта, изморени, учениците заспали. Христос, както бил на молитва, се издигнал над земята и засиял в силна светлина. Лицето му заблестяло като слънце, дрехата му станала бяла като сняг. Като свидетели на това от небето се явили Мойсей и пророк Илия, с които Христос разговарял за кръстните си страдания и възкресение. Църквата чества деня на Преображение Господне като спомен за небесната слава и мощ на Спасителя. На този ден вярващите се причестяват след петдневен пост, като в чест на празника се позволява риба. Това е денят, в който се бере първото грозде и се раздава на близки и съседи, след като се благослови с молитва и се прикади от свещеника в църквата. Вярва се, че в нощта срещу Преображение, също както и на Богоявление, в небето се отваря Божията врата и сам Господ се показва на нея. Само праведният може да види тази врата и каквото си поиска в този миг, Господ ще му го даде. Според народните вярвания, от Преображение Господне "лятото се пречупва" и времето се преобръща - върви към есента и студа. Времето се преобразява, водите в изворите и реките изстиват, дните и нощите застудяват и вече не стават за къпане.
/КРОСС/
събота 06 август 2016 - На този ден имен ден празнуват: Сотир, Спас, Христин(а), Християн(а), Христо, Сияна, Светлин, Светла / Категория: ИМЕННИ ДНИ
На този ден имен ден празнуват: Сотир, Спас; всички, чието име е свързано с името на Иисус Христос – Христин(а), Християн(а), Христо и всички с имена, отразяващи славата Господна – Сияна, Светлин, Светла.
неделя 07 август 2016 - Неделя след Петдесетница. Св. прпмчк Дометий. Св. мчца Потамия / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Неделя след Петдесетница. Св. прпмчк Дометий. Св. мчца Потамия
неделя 07 август 2016 - Имен ден празнуват Валери, Валерия / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Валери, Валерия
събота 13 август 2016 - 13 август е международният ден на леворъките / Категория: ДРУГИ
На 13 август 1992 г. стартира отбелязването на международен ден на леворъките, в който хората, които си служат с лява ръка празнуват предимствата и недостатъците на тази особеност. Това са около 10% от хората в света. Едни от най-известните левичари са Бисмарк, Наполеон Бонапарт, Юлий Цезар, Махатма Ганди, президента на САЩ Барак Обама, както и редица негови предшественици като Бил Клинтън и Джордж Буш-старши, Джон Кенеди и Роналд Рейгън, Аристотел и Ницше, Леонардо да Винчи и Рафаело, Микеланджело и Никола Тесла, Сергей Рахманинов и Луис Карол, Ханс Кристиан Андерсен, създателят на "Майкрософт" Бил Гейтс, актрисата Анджелина Джоли и много други.
понеделник 15 август 2016 - Успение на Пресвета Богородица / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
15 август (28 август ст. стил) - Разрешава се риба
Счита се, че празникът "Успение на Пресветата Богородица" е установен от Апостолите. Разказите за чудесното възнасяне в плът на Божията Майка на небето се отнасят към IV век; за него споменават блаж. Августин и Йероним, а Иерусалимският патриарх Ювеналий (420-458) утвърждава пред император Маркиан достоверността на тези разкази. Денят на празнуване на успение е установен от император Маврикий (592-602). Блажената кончина на Света Богородица е прославена в каноните на св. Козма Майумски и св. Йоан Дамаскин.
От далечни времена празникът се предшества от пост, който съединява в себе си два древни поста: някога едни християни са постили преди празника Преображение Господне, а други - преди Успение на Пресветата Богородица. Константинополският събор, свикан през XII век, по времето на патриарх Лука, определя, всички християни да спазват Успенски пост - от първи до петнадесети август. Празникът продължава девет дни; неговото отдаяние се извършва на 23 август.
понеделник 15 август 2016 - Имен ден празнуват Мария, Мариана, Мариела, Мариета, Марио, Марияна, Преслава / Категория: ИМЕННИ ДНИ
петък 26 август 2016 - Св. мчци Адриан и Наталия / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. мчци Адриан и Наталия
петък 26 август 2016 - Имен ден празнуват Адриан, Адриана, Наталия / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Адриан, Адриана, Наталия
петък 26 август 2016 - На 26-ти август отбелязваме Световния ден на кучето / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
На 26-ти август отбелязваме Световния ден на кучето. По случай Деня на кучето в много страни се организират различни инициативи за малки и големи, чиято цел е да насърчат хората да бъдат грижовни не само към собствените си кучета, но и към останалите, които срещат в парк или на път за работа.
Кучето се превръща в неизменен спътник на човека още от дълбока древност. През всички тези години кучетата се доказват като телоохранители, пазители на дома и семейното имущество.
вторник 30 август 2016 - Св. Александър, Йоан и Павел, патриарси Константинополски. Пренасяне честните мощи на св. Александър / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. Александър, Йоан и Павел, патриарси Константинополски. Пренасяне честните мощи на св. Александър
вторник 30 август 2016 - Имен ден празнуват Алеко, Александър, Александра, Александрина / Категория: ИМЕННИ ДНИ
сряда 31 август 2016 - Полагане честния пояс на Пресвета Богородица. Св. свщмчк Киприан Картагенски. Св. Генадий Константинополски / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Полагане честния пояс на Пресвета Богородица. Св. свщмчк Киприан Картагенски. Св. Генадий Константинополски
сряда 31 август 2016 - Имен ден празнуват Генадий, Генади, Гена, Гено / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Генадий, Генади, Гена, Гено
четвъртък 18 август 2016 - Международен ден на морските фарове / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
Международният ден на морските фарове се отбелязва за път в Шотландия през 1994 г., а днес над 450 фарове в 50 страни по света, в т.ч. и от България, подкрепят инициативата. Нейната цел е да се запазят и възстановяват морските фарове. Празникът дава възможност хората да научат повече за тяхната роля в осигуряване на безопасността на морския транспорт през вековете. С напредъка на навигационната техника днес морските фарове остават на заден план. В момента работещите са не повече от 1500 и са основно туристическа атракция. Най-старият фар на българския черноморски бряг е Шабленският. Близо два века, той гордо стои на морския бряг. И днес високата му 32 м. осмоъгълна кула излъчва светлина на всеки 25 сек. и се вижда на далечина 17 морски мили.
четвъртък 18 август 2016 - 18 август - Ден на миньора / Категория: ПРОФЕСИОНАЛЕН ПРАЗНИК
На този ден празнуват и геолозите, и работниците от енергийно-суровинния отрасъл.
Преди повече от 100 години, по предложение на пернишките въглекопачи, цар Фердинанд издава Указ, с който определя 18 август – Деня на успението на Св.Иван Рилски, за ден, в който се чества професията на миньора. Определянето за патрон на българските миньори на Свети Иван Рилски не е случайно. Този светец притежава характерните черти на професията на миньора: твърдост, воля, състрадание и човеколюбие.
четвъртък 18 август 2016 - 18 август - Успение на Свети Иван Рилски / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
На 18 август църквата чества успението на Свети Йоан /Иван Рилски/, най-българския светец. Той е покровител на миньорите, затова денят е определен за техен професионален празник.
Преподобният Иван Рилски е роден около 876 г. в село Скрино в Осоговската планина. Живял е по времето на княз Борис и сина му Владимир, на цар Симеон и на сина му Петър - време на широко разпространение на християнството в пределите на България. Като юноша той копнее да се посвети в служба на Бога, напуска родното си място и постъпва в манастир. След като приема монашеството напуска манастира и се скита на много места. Накрая се установява в Рила и основава Рилския манастир. В края на живота си светецът се отдава на уединение в молитви Богу. Умира през 946 г. и е погребан в малката манастирска църква на Светата Рилска обител.
Около 980 г. мощите му са открити и пренесени в София, а той е канонизиран за светец. През 1183 г. унгарският крал Бела III отвоюва Средец от византийците и отнася мощите му в Унгария, откъдето са върнати след четири години. След Освобождението на България от византийско робство цар Асен I ги пренася в столицата Търново през 1195 г. Мощите са върнати в Рилската света обител на 1 юли 1496 г.
Св. Йоан Рилски е почитан като общобългарски светец, но славата му се разнася из целия Балкански полуостров и в Русия.
понеделник 08 август 2016 - Имен ден празнуват Емил, Емилия, Емилиян, Емилияна, Трендафил / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Имен ден празнуват Емил, Емилия, Емилиян, Емилияна, Трендафил
понеделник 08 август 2016 - Свети Емилиян изповедник / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Православната църква чества Свети Емилиян изповедник. Емилиан бил епископ в гр. Кизик, във времето на иконобореца император Лъв Арменец. Понеже не искал да се подчини на царската заповед да изхвърли св. икони от църквите, той бил пратен на заточение заедно с други православни епископи. На увещанията от страна на императора да осъди почитането на иконите, св. Емилиан отговорил: „Ако тоя въпрос е църковен, както сам говориш, то нека се изследва според обичая в Църквата! От старо време църковните въпроси се изследват в църквите, а не в царските палати.“
В изгнание той прекарал пет години и изтърпял много мъки и унижения заради Христа. Умрял като изгнаник в 820 година.
сряда 10 август 2016 - Световен ден на мързела / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
10 август е Международен ден на мързела. Празникът датира от повече от столетие, но точната година не е отбелязана поради небрежността на първите честващи важната дата. Запомнете, че винаги може да бъде открит нов, още по-добър начин на нищоправене”. Това е записано под датата 10 август от положилите неимоверни усилия празнуващи да го напишат.
10 август е определен също и за ден на равносметка колко сме мързелували през изминалата година. Редовно се организират и конкурси за нови начини на успешно приложен мързел. Победителите имат право на допълнителни дни в календара (работния), през които да не правят нищо.
Има си и закон за мързела, както и строги наказания за неспазващите го.
ЗАКОН ЗА МЪРЗЕЛА
Чл.1 (1) Човек се ражда уморен и живее, за да си почива. (2) В случай, че не си почива достатъчно – умира за да си почине окончателно. В този случай, същия занапред се нарича „починал”. (3) Ако случайно погине без време, явно е бил уморен, както следва: 1. прекалено уморен за да се роди жив; 2. роден жив, но прекалено уморен от раждането за да живее още.
Чл.2. (1) Обичай кревата, така както обичаш себе си. (2) Ако това не те затруднява особено, обичай и тоя/тая, с която делиш кревата. (3) Ако това те затруднява, просто дели кревата – тоя/тая има все някой, който да го/я обича. (4) В случай, че те мързи да обичаш и кревата и себе си, самообичай се постоянно и не мисли за кревата.
Чл.3. (1) Ако видиш някой да си почива, помогни му. (2) Ако те мързи да му помогнеш, поне му дай акъл как да си почива ефективно. (3) Ако даването на акъл те затруднява, дори не се напъвай. Напъването изморява, а при липса на акъл - в повечето случаи убива.
Чл.4. (1) Почивай през деня, за да можеш да спиш вечерта. (2) Ако можеш да спиш и през деня, почивката ти ще бъде двойна. (3) Ако си нощна птица – спи през деня, а нощта си почивай.
Чл.5. (1) Работата е свещена, не я докосвай! (2) Алинея 1 не се прилага само ако не става въпрос за „оная ти” работа. (3) Чуждата работа – кучета я яли, така че за нея се прилага алинея 1. Освен ако чак пък толкова ти се иска да я докоснеш.
Чл.6. (1) Онова, което можеш да направиш утре, не го върши днес. (2) А когато утре стане днес се прилага алинея 1. (3) За другиден се прилага чл.1, ал.1 от закона.
Чл.7. Работи възможно по-малко и не прави това, което трябва да направи друг.
(1) Винаги си на далавера, ако в случая е приложим чл. 5, ал.1. (2) Никога не забравяй чл. 4.
Чл.8. (1) Бъди спокоен, никой не е умрял от почивка. (2) Ако е умрял, то е било в хипотезите на чл.1, ал.3. (3) Ако не си спокоен, първо си почини. След това пак прочети чл.1.
Чл.9. (1) Когато изпиташ желание за работа, седни и изчакай да ти мине. (2) След като ти мине, прилагай хипотезите на чл. 5, или ако не е възможно – чл. 6 (3) Ако не можеш да приложиш ал.2, провери дали не е възможно да се приложи чл. 7.
Чл.10. (1) Щом работата е здраве, нека работят болнавите. (2) Ако работата беше здраве, замисли се защо всеки иска да ти е шеф.
петък 12 август 2016 - Международен ден на младежта / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
Международният ден на младежта е от особена важност за световната младеж. В България за първи път 12 август се отбелязва официално през 2007 година. Международният ден на младежта дава възможност на света да разгърне възможностите и потенциала на младите хора, да отбележи техните постижения и да планира начини за по-доброто им включване в развитието и прогреса на нашето общество. Освен това денят предоставя уникалната възможност за това - младите хора да бъдат интегрирани в процеса на вземане на решения на глобално, национално и местно ниво.
Фокусът се поставя върху привличане на общественото внимание върху проблемите на младите хора чрез информационни кампании в тяхна подкрепа, организиране на диалог и акцентиране върху богатството и разнообразието от умения, интереси и стремежи на младежите.
На 17 декември 1999 г. с резолюция 54/120, Общото събрание на ООН приема направените препоръки на Световната Конференция на министрите отговорни за младежта /състояла се в Лисабон на 8 - 12 август 1998г./ 12 август да бъде обявен за международен ден на младежта.
петък 19 август 2016 - Световен ден на фотографията / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
На 19 август се навършват 178 години, откакто фотографията е призната от Френската академия на науките и изящните изкуства.
На 19 август 1839 г. е направено официалното представяне на фотографския процес от Луи Дагер пред Френската академия на науките и изящни изкуства. Френското правителство купува патента и незабавно го прави публично достояние.
Опитите за "фотографиране" датират още от времето на Леонардо да Винчи, но първата успешна фотографска снимка е от 1826 г. и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс.
Той експонирал 8 часа при силна слънчева светлина, а за фотографска плака използвал полирана калаено-оловна плочка.
В България художествената фотография е призната за изкуство през 1957 г. През 1959 г. в тогавашния Техникум по графика (Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография) е открито редовно и задочно обучение по фотография.
вторник 02 август 2016 - Илинден - свети пророк Илия / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. пророк Илия бил от град Тесвия, Галатия. Живял е през IX век преди Христа по време на цар Ахав. Бил е ревностен защитник на християнската вяра. Името Илия означава крепост Господня. Според едно от вярванията след смъртта си Илия се възнесъл на небето в златна колесница, теглена от четири коня. Там горе той преследва ламята, която пасе житата. Хвърля по нея огнени стрели, от които се получават гръмотевиците и светкавиците. Когато пък има светкавица без гръм се смята, че това е огън, който излиза от ноздрите на конете, впрегнати в колесницата на свети Илия.
Народните вярвания са, че свети Илия носи дъжд и влага и закриля живота. Затова го наричат и Гръмовержец. Според поверията, когато на Илинден прогърми, орехите ще бъдат шупливи, а лешниците празни. Виното обаче ще е добро. На днешния ден не се работи. Прави се курбан от най-стария петел и се изпича погача. Пеят се песни за свети пророк Илия, който кара огнена колесница с шест коня по небето и измолва от Бога за тях здраве и благополучие, хубаво време и плодородие.
Денят е празник на шивачите. По стар стил Илинден се празнува на 2 август, когато избухва и Илинденско-Преображенското въстание за Освобождението на Македония и Одринско.
Свети Илия се счита за небесен закрилник и покровител на пожарникарите. Илинден е и празник на кожарите и кожухарите.
вторник 02 август 2016 - На този ден имен ден имат: Илия, Илиян, Илияна, Илko, Илka / Категория: ИМЕННИ ДНИ
На този ден имен ден празнуват: Илия, Илиян, Илияна, Илko, Илka
вторник 16 август 2016 - Международен ден на думата Обичам те / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
"Обичам те", "Те амо", "Сагапо", "Я люблю тебя". На всеки език най-красиво звучат тези думи, а днес имат празник - 16 август е световен ден на думите "Обичам те". Заедно с "Благодаря" и "Извинявай", "Обичам те" може да стопли и най-студеното сърце. Казваме ги често на мама, на тате, на приятел или роднина и е щастлив, този който често ги чува, но истината е, че по-щастлив е този, който ги изрича, защото няма по-голямо богатство от това, да имаш кого да обичаш. Затова не пропускайте да стоплите сърцето и душата на близките ви, не само днес.
събота 20 август 2016 - Свети пророк Самуил / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
На 20 август църквата почита св. пророк Самуил и св. 38 мъченици Пловдивски. Празнуват всички, които носят името Самуил, което означава „измолен от Бога“.
Самуил е живял през 11 в. пр. Хр., и е последният съдия на Израил. „Съдиите” били племенни водачи с жречески и съдийски функции, чиято институция обединявала 12-те еврейски племена и поддържала култа към Йехова. В Библията съдия е този, който помазва царете и им дава власт.
Според легендата пророк Самуил е роден в семейството на Елкана от град Рама, който имал две жени - Ана и Фенана. Ана не можела да има деца дълго време, заради което се молела непрекъснато. Молбата й към Бог била да я дари със син, в благодарност на което тя ще му го посвети. Молитвата й се изпълнила и „Измоленият от Бога” Самуил останал да расте в храма при първосвещеник Илий.
След няколко години станало ясно, че има дарба да пророкува. Докато растял, той поучавал израилтяните и ги карал да се покаят за греховете си. Народът го слушал и изпълнявал напътствията му. Затова според желанието на всички го избрали за съдия и началник.
С помощта на Самуил израилтяните се избавили от двадесетгодишното филистимийско робство. Управлявал мъдро и справедливо. Когато остарял, отстъпил на синовете си част от властта и ги поставил за съдии. Но те не следвали примера му, били алчни и несправедливи.
Недоволни от тях, старейшините дошли да молят Самуил да им избере цар. Бог се оскърбил от желанието им, но посочил за цар Саул, син на Кис, виден човек от Вениаминовото коляно.
Саул бил храбър и великодушен и затова всички го обикнали. И след избирането на цар Самуил останал при народа да го наставлява. Но Саул престанал да се вслушва в неговите съвети, станал горд и самонадеян.
Затова Бог избрал нов цар и го посочил на Самуил. Пророкът отишъл в къщата на Йесей и помазал най-малкия му син Давид. Самуил умрял в дълбока старост и целият народ жалил за него. Погребали го в Рама.
източник: Moreto.net
събота 20 август 2016 - Имен ден Самуил / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Имен ден Самуил Имен ден празнуват всички, чието име значи "измолен от Бога"
понеделник 01 август 2016 - Ден на градинаря / Категория: ПРАЗНИК
Денят на градинаря в България се чества на 1 август. Празникът "Ден на градинаря" започва да се празнува отново през 1993 в гр. Брезово. Ако обичате растенията, умеете да общувате и да се грижите за тях, днес е вашият ден. Страстта към цветята, зеленчуците и овошките трябва да ти идва отвътре, затова от всеки човек градинар не става. Затова тези, които нямат двор или голяма градина, се развихрят дори и в малкия градски апартамент или тясното балконче. Други правят чудеса от цветни алпинеуми сред бетона. Трябва само обич и желание да твориш с двете си ръце.
Градинарите си имат и свой светец – Свети мъченик Фока. Той е наричан градинар, защото си направил градина близо до морето и посадил в нея различни зеленчуци, продавал ги и по такъв начин осигурявал препитание за себе си и за бедните. Част от зеленчуците от своята градина той слагал край пътя, за да могат да ги взимат всички минаващи. Понеже се отличавал с голяма любов към ближните и със страннолюбие, той благоустроявал повече духовната градина, отколкото веществената; процъфтявайки с благочестие и питаейки в сърцето си чисти мисли, той принасял плодове на добродетелите, така че неговата свята душа наистина можела да се нарече градина на Светия Дух.