петък 01 юли 2011 - Св. безсребърници Козма и Дамян. Възвръщане честните мощи на преп. Йоан Рилски чудотворец / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Първият ден на юли е празник на всички лечители. Набраните от тях в нощта срещу Еньовден билки, се разпределят и сортират.
петък 01 юли 2011 - Имен ден празнуват Дамян, Кузман / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Дамян, Кузман
петък 01 юли 2011 - ВРЪЩАНЕ НА МОЩИТЕ НА СВЕТИ ИВАН РИЛСКИ / Категория: ДРУГИ
Този празник на св.Иван Рилски е от 1469 г. когато мощите му били върнати от Търново в Рилския манастир. Обновителите на мастира - тримата синове на Крупнишкия митрополит Яков - приели монашество, след като овдовели. Издействали разрешение от султан Мехмед II с ходатайството на неговата майка, султанката Мария. Пренасянето на мощите станало в края на месец юни. Навсякъде шествието с мощите на светеца било посрещано с почит и упование от народа. В манастира пристигнали на 30.VI.1469 г. и братята решили това събитие да бъде чествано на 1юли всяка година. По този начин пославянченият византиец Димитър Кантакузин написал нова Служба и житие с похвала, а рилският книжовник Владислав Граматик описал самото пренасяне на мощите. Така Рилският манастир се превърнал в най-значимия духовен център за народа ни през вековното турско робство.
петък 01 юли 2011 - Джулай морнинг / Категория: ПРАЗНИК
Рано сутринта на 1 юли млади и стари посрещнаха изгрева на слънцето на брега на морето. По традиция "Джулай морнинг" символизира недоволството и желанието за свобода на личността.
"Джулай Морнинг" или накратко Джулая (по името на известната песен на "Юрая Хийп" от 1971 година "July Morning") е най-традиционният хипи празник в България, възникнал в средата на 80-те години на миналия век. Джулай на английски език означава "юли" и от там "Юлско утро". Въпреки че традицията е свързана с хипи движението в Америка, тя съществува в България и до днес. Въпреки че традицията Джулай Морнинг е свързана с хипи движението от 60-те години, България е единствената страна, в която празнуването на Джулай е запазено и до днес. Джулай Морнинг възникава във Варна през 1986 г. като протест срешу комунистическата власт, който се изразява в символиката на едноименната песен на Uriah Heep. Посрещането на изгрева се възприема като едно ново и по-добро начало за бъдещето на първоначалните участници. Това са и първите български хипари.
На всеки 30 юни срещу 1 юли големи групи хора се събират по цялото Черноморие и на други места в страната, за да посрещнат заедно слънцето, което изгрява над морето. Така те смятат, че се пречистват пред него, без това да има връзка с езически или религиозни ритуали, уточнява БГНЕС. В днешни дни Джулай се празнува с участието на Джон Лоутън от Uriah Heep на най-източния бряг на българското черноморие – село Камен бряг, където слънцето първо огрява България.
Джулая е уникален за България поради естеството на неговото възникване и не се наблюдава в други европейски страни. Твърди се, че е започнал като протест срещу комунистическата власт, изразен в символиката на едноименната песен на "Юрая Хийп". Uriah Heep е първата западна световноизвестна хард рок група, която посещава България по време на комунистическия режим. През август 1988 г. бандата изнася около 25 концерта в големите български градове.
Символичното посрещане на изгрева е било като посрещането на едно ново начало и едно по-добро бъдеще за първоначалните участници. След падането на комунистическия режим в страната движението продължава да съществува, но липсата на първоизточника за протест променя с времето основната идея на първото хипи-движение в България. Някои твърдят, че идеята вече е загубила своето първоначално значение, както и че по-младите хора не са непременно запознати с условията, при които е възникнал този празник или дори кой е авторът на песента. Въпреки това, въодушевлението от първите сутрешни лъчи, като символ на зараждащия се живот, е все още основна причина хората да го честват. С течение на времето "Джулай морнинг" добива все по-широка популярност сред младите хора, като местата, на които се чества, вече се разпростират не само по българското черноморско крайбрежие, но и в повечето големи населени места на страната. Особено популярни са бреговете на реки и всякакви водни басейни, хълмисти местности с възможно най-широка видимост на терена, както и всяко възвишение около големите градове. Формално изгревът може да бъде посрещнат на всяка тераса с изглед на изток, като за хората, които нямат възможност да прекарат нощта на открито, това е достатъчно, за да се чувстват съпричастни. Поради прекаленото посещение след промените от 1989 г. на хора, които са далеч от хипарската идея, група от "старите хипари" решават да започнат да честват "ивнинга" ("вечерта" — от July Evening), като се събират в село Варвара на 30 юни.
вторник 05 юли 2011 - Празник на Министерството на вътрешните работи / Категория: ДРУГИ
четвъртък 14 юли 2011 - Св. ап. Акила. Преп. Никодим Светогорец / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. ап. Акила. Преп. Никодим Светогорец
четвъртък 14 юли 2011 - Имен ден празнуват Орлин / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Орлин
петък 15 юли 2011 - Св. мчци Кирик и Юлита. Св. равноап. велик княз Владимир / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. мчци Кирик и Юлита. Св. равноап. велик княз Владимир
петък 15 юли 2011 - Имен ден празнуват Владимир, Владимира / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Владимир, Владимира
събота 16 юли 2011 - Св. свщмчк Атиноген и 10-те му ученици. Св. мчца Юлия девица / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. свщмчк Атиноген и 10-те му ученици. Св. мчца Юлия девица
събота 16 юли 2011 - Имен ден празнуват Юлия, Юлиян / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Юлия, Юлиян
неделя 17 юли 2011 - Св. вмчца Марина / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
В народния календар денят на св.Марина е известен като Маринден. Това е един от трите най-горещи дни през годината – 15, 16 и 17 юли. Затова им казвали „горещници” и се празнували в чест на огнената слънчева стихия. Първият ден наричали Чурлига, вторият – Пърлига, а третият – Огнена Марина.
неделя 17 юли 2011 - Имен ден празнуват Марина, Марин, Маринчо, Маринка, Маринела, Марин, Марчо / Категория: ИМЕННИ ДНИ
понеделник 18 юли 2011 - Ден на гражданска защита / Категория: ПРОФЕСИОНАЛЕН ПРАЗНИК
18 юли е професионален празник на служителите от Гражданска защита. Обявен е с решение 95 на Министерския съвет от 22 март 1993 година.
На този ден през 1936 година цар Борис Трети издава указ 310, с който утвърждава Наредба-закон за противовъздушната отбрана и химическата защита на Царство България. С това се поставя началото на дейността по защита на населението, материалните и културните ценности в България. Организацията, отговорна за опазване живота на хората при различни видове природни и технологични опасности, преминава през много етапи, различна подчиненост и наименования, но запазва своите функции.
сряда 20 юли 2011 - СВ. ПРОРОК ИЛИЯ /ИЛИНДЕН/ / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Ревностен последовател на Бога и яростен изобличител на идолопоклонничеството, пророк Илия живял по време на цар Ахав и царица Йезавел, които се нланяли на езическия бог Ваал. Разгневен от нежеланието им да спазват заповедите на истинския Бог, светецът опитвал да им посочи правилния път чрез заплаха от суша и глад, чрез чудеса и усърдни проповеди.
Пророк Илия успял да обърне мнозина в правата вяра, но владетелите и по-голямата част от народа тънели в безчестие. Огорчен, но несломен, той продължил заедно с ученика си Елисей да обикаля сред хората и да ги поучава. След като получил предизвестие, един ден пророкът бил отнесен на небето от огнена колесница, като оставил на Елисей само горната си дреха. Юдеите вярвали, че той отново ще слезе сред тях преди идването на Месията. Ето защо когато след много години се появил Йоан Предтеча, той често бил смятан за върналия се на земята пророк. Св. Илия се почита от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Мойсей за един от двамата най-велики старозаветни мъже.
Повсеместно българите тачат св. Илия като господар на небесните природни стихии - градушката, гръмотевиците и светкавиците. Вярва се, че когато той препуска със своите коне по небесния друм, причинява гръм и огън. Ако хората не го почитат, ако не му заколят курбан, светецът може да заключи небесната влага и три години да не пусне дъжд на земята. Затова на Илинден обикновено се коли голямо мъжко животно - бик, вол или овен. Селото се събира на поляна под вековни дъбови дървета и там в казани приготвят курбана. Свещеникът извършва водосвет и освещава гозбата. Със светена вода той ръси наоколо, за да няма суша през лятото. Във всеки дом по традиция се коли най-старият петел на небесния светец.
На Илинден селските стопани у нас правят молебени за дъжд, а в отделни региони в България в деня срещу празника се извършва и обредното гонене на змей – символ на сушата.
В планинските райони на Южна България където празникът се чества много тържествено, се прави курбан от мъжко животно – бик или овен и се устройват сборове. Жертвоприношението трябва да омилостиви светеца и да предпази от градушка и наводнения. Прави се молебен за плодородие. Във фолклорното съзнание Свети Илия е наследникът на старогръцкия митологичен Бог-слънце – Хелиос. Пророк Илия е свързан и с огъня и с водата.
Вярва се че св.Илия може да лекува, затова мнозина държат осветената му икона до болния – дано се вдигне и да оздравее. Илинден е еснафски празник на кожари, кожухари, самарджии, керимидари огнеборци и пивовари.
В София има два храма посветени на Свети Пророк Илия – единият е в квартал “Княжево” и е строен в края на ХІХ век. В двора му има една необичайна сграда – гробницата на Бали Ефенди, известен мюсюлмански духовник и лечител, живял и лекувал тук през ХVІ век. Мястото се почита от мюсюлмани и християни, които идват да се поклонят най-вече на 2 август, когато е Илинден по стар стил.
Съществува поверие, че на Илинден морето взема най-много жертви като курбан за светия пророк Илия.
Илинден идва с мъртва хватка на морето, казват старите рибари. От днес нататък времето се обръща, почват да духат есенните ветрове, излизат вълнения и мъртво течение. Докато преброиш до пет, вълната те удря и след това те дърпа навътре.
Затова според народните поверия на Илинден не се работи, защото гръм може да удари човек. Не се ходи и на плаж. Вярващите летовници спазват стриктно това и не припарват до морето на 20 юли и на 2 август, разказват рибарите.
Този празник в България носи и друг знак, свързан с Илинденско- Преображенското въстание от 1903 г. – връхна точка в освободителното движение на българите в началото на XX в.
В семейството на именник се коли най-стария петел и се готви яхния, задължителен е обредния хляб, както и многото сладки за радост на децата. В отделни райони на България срещу Илинден в сушаво време се извършва така нареченото обредно гонене на змей.
сряда 20 юли 2011 - Имен ден празнуват Илия, Илиян, Илияна, Илкo, Илкa, Илчо / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Илия, Илиян, Илияна, Илкo, Илкa, Илчо
сряда 20 юли 2011 - Професионален празник на пожарникарите / Категория: ПРОФЕСИОНАЛЕН ПРАЗНИК
Пожарникарите имат професионален празник днес - в деня на свети пророк Илия, техен небесен закрилник и покровител.
През 1995 г. с Решение № 385 на Министерския съвет датата 14 септември е обявена за Професионален празник на служителите на тогава Национална служба "Пожарна безопасност и защита на населението". Така е възстановена традицията, по решение на Първия пожарникарски събор, тази дата да се отбелязва като патронен празник на пожарните команди в страната. Първият пожарникарски събор в България е бил свикан именно на 14 септември, но през 1905 г.
петък 22 юли 2011 - Св. мироносица и равноапостолна Мария Магдалина / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Св. мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Възвръщане честните мощи на св. свщмчк Фока
петък 22 юли 2011 - Имен ден празнуват Мадлен, Мадлена, Магдалена, Магда, Миглена / Категория: ИМЕННИ ДНИ
понеделник 25 юли 2011 - Успение на св. Анна. Св. дякониса Олимпиада и Евпраксия Девица / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Света Анна е сочена от традицията за майка на Дева Мария и баба на Иисус Христос. Тя е потомка на известен род - Аароновия.
Култът към светицата се разпространява широко през VI век, когато в Константинопол е построена първата черква, носеща нейното име. Тя е смятана за покровител на полуостровите Квебек и Бретан, както и на родилките и миньорите, на брака, на майчинството, на семейството, на бременните, девиците и вдовиците. Народът нарича празника Янино или Анино зачатие, Аньовден, Анино въведение, Света Ана Каталина.
Освен с майчинството денят се свързва и с обръщането на слънцето на изток, към пролет, денят започва да расте (колкото просено зърно или колкото скок на тригодишен елен). Ражда се нещо ново, нова светлина, ново време, Нова година, нов късмет. Нощта срещу празника се смята за най-дългата в годината (по стар стил празникът се е празнувал на 22 декември, денят на зимното слънцестоене). В Македония разказват, че на този ден 7 светии понасят слънцето на ръце и го "завъртат към пролет", а на св. Вартоломей (11 юни) - "го завъртат към зимата". На други места вярват, че обратното завъртане към зима става на Еньовден, 24 юни, когато св. Иван намята кожуха и се стяга за зима.
Според неканоничното Протоевангелие на Яков Анна и нейният съпруг Йоаким са посетени от ангел, който им съобщава, че ще имат дете. Анна обещава да посвети детето си на служба на Бог и на тригодишна възраст Мария е отведена във Втория храм.
понеделник 25 юли 2011 - Имен ден празнуват Ана, Анна / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Именници: Ана, Анна
сряда 06 юли 2011 - Световен ден на целувката / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
Световният ден на целувката. Датата е предложена от Великобритания и официално призната от ООН през 1988 г. Празникът бързо печели популярност и започва да се отбелязва в различните краища на света, включително с нови рекорди по масово и най-продължително целуване. От 1981 г. за значението на целувката са изречени много романтични и мъдри обяснения. Целувката на двама влюбени е в основата на творчеството на най-великите музиканти, художници, но и на много учени. В света съществуват най-различни легенди за появата на целувката. Според една от тях целувката е измислена от средновековните рицари, които по този начин разбирали дали техните съпруги са пили вино. Според друга целувката идва от връзката между майката и бебето. Не са малко и тези, които вярват, че целувката уста в уста е произлязла от маймуните. От много време различни здравни организации призовават хората да се целуват по-често, тъй като полезно за здравето. Доказано е, че докосването с устни всъщност провокира доста сложни химически реакции. Продължителната страстна целувка увеличава пулса над 100 и повече удара в минута. Тя повишава нивото на хормоните в кръвта на човека дотолкова, че може да удължи живота му с една минута. По време на страстната целувка се губят около 6,4 калории (за една минута). Продължителната целувка дори нормализира киселинността в устата - т.е. целувка след ядене намалява риска от кариес. Целувката успокоява нервната система и предотвратява стреса.
Прочети цялата статия тук: http://www.cross.bg/tzelyvkata-tzelyvka-produlzhitelnata-1366808.html#ixzz2YJOOyD4A
вторник 26 юли 2011 - Имен ден празнуват Параскева, Параскев / Категория: ИМЕННИ ДНИ
Имен ден Параскева, Параскев
сряда 27 юли 2011 - Имен ден празнуват Пантелей, Добрин, Добри, Добрина / Категория: ИМЕННИ ДНИ
сряда 27 юли 2011 - Свети великомъченик Панталеймон – Пантелей пътник / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
Православната църква почита Свети великомъченик Панталеймон – Пантелей пътник - Заради вярата си той е бил подложен на жестоки мъчения и през 305 г. е посечен от хората на император Максимилиян. Преданието гласи, че вместо кръв от тялото му потекло мляко. Народът ни нарича този празник Пантелей пътник и Воден Пантелей. Названието Пантелей пътник идва от наблюдението, че на този ден прелетните птици започват да се събират на ята и да се готвят за дълъг път. Воден Пантелей е свързан с поверието, че светецът св. Панталеймон, на когото е наречен празникът, е господар на силните поройни дъждове и наводненията. Слепи и болни посещават лековити извори и обричат курбани за здраве.
вторник 19 юли 2011 - Ден на българската дипломатическа служба / Категория: ПРОФЕСИОНАЛЕН ПРАЗНИК
19 юли се отбелязва като ден на българската дипломатическа служба от 1999 година насам. На тази дата през 1879 година е издаден указ на Княз Александър Първи, с който се назначават първите български дипломатически представители в чужбина. Драган Цанков, Евлоги Георгиев и Димитър Кирович са изпратени да защитават българските интереси в Цариград, Букурещ и Белград. В периода от 1879 до 2003 година българските дипломати научават тънкостите на дипломацията предимно в чужди дипломатически школи.
понеделник 11 юли 2011 - Световен ден на човечеството / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
Световен ден на човечеството На 11 юли 1987 година са ражда 5-милиардният жител на планетата Земя. По този повод през 1989 г. от Фонда на ООН за населението излизат с препоръка датата да се чества като Световен ден на човечеството. Този ден се празнува още и като Световен ден на популациите.
Първият милиард човечеството е постигнало за 250 000 години. За втория милиард са били необходими само 127 години. До третия сме чакали 33 години, а за четвъртия – само 14, за петия – 13, за шестия – 12,а след още 12 години човечеството достига и седмия милиард.
Прогнозите на ООН са, че през 2050-а година на Земята ще живеят около 9 милиарда жители.
неделя 24 юли 2011 - имен ден празнуват Христина, Христин, Кристина, Кристин, Кристия / Категория: ИМЕННИ ДНИ
имен ден празнуват Христина, Христин, Кристина, Кристин, Кристия
неделя 24 юли 2011 - Света великомъченица Христина / Категория: ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК
На 24 юли почитаме Света великомъченица Христина. Тя била родом от гр. Тир. Баща й - мъж от знатен род, на име Урбан, бил управител на града и известен жесток езичник.
Родителите й дали името Христина, което било не според тяхното езическо разбиране, но по Божий промисъл: самото име, като някое пророчество, предсказвало, че девицата, когато порасне, ще стане християнка, христова рабиня и невеста.
Когато Христина пораснала, тя сама стигнала до познанието за Бог. Разгневена от езическите вярвания, тя счупила домашните сребърни и златни идоли и ги изхвърлила. От тази нейна постъпка баща й люто се разгневил. Христина смело му изповядала своята вяра в Христа. Баща й я подложил на страшни изтезания. Младата мъченица с непоколебима твърдост изтърпяла всичко. Баща й разпоредил да хвърлят в тъмница измъчената Христина, но починал внезапно.
Следващите управители Дион и Юлиян продължавали да мъчат изповедницата. Най-накрая Юлиян заповядал да накажат Христина със смърт. Тогава тя била прободена с железни копия от войниците и предала своята честна и свята душа в ръцете на своя Господ.
Богородични заговезни се падат всяка година на 31-ви юли. Те поставят началото на така наречения Богордичен пост, който трае две седмици – до 15-ти август (Голяма Богородица). Идеята на поста е хората да се пречистят, за да отворят сетивата си и да чуят посланията на божията майка. Освен елиминирането на конкретни продукти от седмичното меню, богородичният пост има и други забрани. Например, избягват се шумни събирания, интимност с партньора, чревоугодничество.
Богородичните заговезни са последния ден преди поста, когато е позволено да се яде „блажно“ (месни ястия и млечни продукти). Цялото семейство се събира около богата трапезата, на която централно място заема празничната погача. Питката се разчупва от най-възрастния член на рода. По-силно вярващите прекарват следващите три дни на хляб и вода.
Богородният пост е по-благосклонен в сравнение с останалите строги пости преди големите празници, но все пак и той налага определен режим. Понеделник, сряда и петък са наречени „сухи“ дни, защото тогава не трябва да се консумира готвена храна. Позволени са сурови или сушени плодове, сурови зеленчуци, ядки, черен хляб. На Преображение Господне, (6-ти август) може да се яде риба.
На Богородични заговезни се чества и паметта на Св. Евдоким. Историята разказва, че той бил млад войник, уважаван от всички заради добродетелите, с които се отличавал. Говори се, че мощите му имат целебна сила, затова когато преместили гроба му в Константинопол, хората отишли да се поклонят пред паметта му и да си вземат от пръстта около гроба. Легендите разказват, че се случвали чудеса – слепите проглеждали, а сакатите прохождали.
петък 08 юли 2011 - Световен ден за борба с алергиите / Категория: СВЕТОВЕН ДЕН
8 юли Световният ден за борба с алергиите. Инициативата е на Световната организация за борба с алергиите.
Алергиите се определят като свръх реакция на организма към вещество (алерген), което се приема от него като вредно, дори и в действителност да не е такова. На практика броят на веществата към които хората могат да бъдат алергични е неограничен.
Между 30 и 40% от населението е засегнато от проблема. През последните 20 години честотата им се е удвоила, отчитат експертите. Според официалната статистика около 300 милиона души по света страдат от бронхиална астма, а трима от всеки 10 души имат оплаквания, свързани с алергия.
Първите описания на алергията датират от 4 век пр.н.е., когато Хипократ отбелязва появата на стомашно-чревни оплаквания и кожни обриви, причинени от някои продукти, най-често се споменава кравето мляко. През 1902 г. се появяват първите модели на алергична реакция, създадени от Portier и Richet, които описват анафилаксия при кучета.