Решавате, че искате работа. Изпращате вашето блестящо (и обикновено точно) резюме, искате нечувана заплата (с пълни служебни облаги), получавате писмо една седмица по-късно, което съобщава, че сте наети.
Поздравления! Вие официално живеете в страната на фантазиите. Днес резюмето служи само за входен тест за получаване на възможност за интервю. На интервюто компанията решава дали иска да ви наеме.
Ние ще бъдем дори по-директни: интервюто за работа е единствената най-важна част на получаването на работа. То е вашата възможност да покажете на вашите бъдещи шефове, че сте умен, забавен, бързо реагирате, способен сте да комуникирате и е относително невероятно да загубите разсъдък. Поради важността на интервюто за работа, може да се притеснявате да не би да не издържите на натиска. Това е безпокойство за хората, които не са прочели това; след като сте погълнали нашия мъдър съвет, вие ще повишите шансове си да ви наемат. След това, след нула време, ще крадете канцеларски материали.
Преди да продължим, трябва да направим важно уточнение: при всяка работа има различни необходими елементи за интервюто. Нашите съвети, обаче, се състоят от неща, които могат да се приложат в на практика всяко интервю.
1. НАПРАВЕТЕ ПРОУЧВАНЕ
Преди да се появите на стълбите на работното място на вашия бъдещ работодател, вие трябва да осъзнаете важен елемент от интервюто за работа: ухажването. Трябва да впечатлите интервюиращия с вашите познания за компанията и отрасъла. В края на краищата те имат тонове информация за вас, затова не смятате ли, че трябва да изравните резултата?
Съберете колкото е възможно повече информация за компанията
Първо и преди всичко, проверете уебсайта на компанията. Това ще ви даде добър преглед на философията на компанията, приходите и големите момчета/момичета в офиса. Докато сте онлайн , отделете малко време да видите в някои големи вестникарски сайтове какво смятат медиите за компанията. Нахвърлете няколко гледни точки за компанията и от техния уебсайт, и от тези статии. Това може да ви подсети за нещо, което наистина ще впечатли човека, който ви интервюира, като например промените в ръководството или последните бизнес сделки. Запишете всичко.
Обаче, ТРЯБВА да внимавате; ако ще казвате какво става с компанията, в която сте на интервю; уверете се, че то е вярно. Ще изглеждате като идиот, ако случайно похвалите конкурента на компанията.
Съберете вашата информация
Колкото и добро да е проучването ви, то няма да ви е много от полза, ако не го запаметите. Така че, вземете всички ваши бележки и ги препишете хубаво на лист - това ще бъде голям пищов за сутринта преди интервюто ви. Прегледайте този лист сутринта преди интервюто, докато напускате дома си или докато седите, чакайки да бъдете интервюирани. Ще се почувствате уверени, че можете да кажете на интервюиращия едно-две неща за неговата/нейната месторабота. А както ще разберете по-късно , увереността е невероятно важна.
2. ОБЛЕЧЕТЕ СЕ ПОДХОДЯЩО
Има наистина безвкусна поговорка, която въпреки това важи за начина, по който да се облечете за интервюто за работа: облечете се, така че да впечатлявате. Ако отидете на вашето интервю с мръсни дрехи цвят каки и намачкана риза, вече сте изгубили работата. Но ако отидете изглеждайки като скъп специалист, това говори на интервюиращия, че сте професионалист. В зависимост от това за какъв вид работа кандидатствате, важат различни изисквания за облеклото. Независимо каква е работа, обаче, когато се погледнете в огледалото, две думи трябва да ви дойдат на ум: чист и спретнат.
Има два общи пътя, по които може да поемете, когато се обличате за интервюто за работа, и те зависят от това каква е длъжността:
• Ако кандидатствате за някаква корпоративна работа, мислете консервативно. Вашият единствен добър избор е черен или тъмносин костюм (версия с пола за дамите). Традиционно, традиционно, традиционно. Дори да поемете голям риск със светъл костюм е лоша идея. Корпорациите искат да знаят, че ще ги почитате. Точка.
• Ако кандидатствате за по-творческа работа (филм, издателска дейност, изкуство), допустимо е да се отклоните малко повече. Макар все пак да искате да изглеждате добре поддържани, можете да се чувствате удобно. Може да се въздържите от традиционното черно/кафяво за сметка на някои по-ярки цветове. Но не се увличайте - онази къса малка зелена дреха, която взехте миналият уикенд, няма да е подходяща.
Дамите могат да облекат пуловер и панталони или дълга пола, например. Що се отнася до господата, може да се откажете от вратовръзката, но хубави панталони и риза все пак са най-добрият ви избор за впечатляване на големия лош интервюиращ.
3. РЪКОВОДЕТЕ СЕБЕ СИ ВНИМАТЕЛНО
Това води до логично усещане: ако изглежда, че можете да се ръководите, вие също така показвате на вашите работодатели, че можете да ръководите и техните компании. Ето защо е решаващо да обърнете внимание на детайлите за деня на интервюто. За начинаещите, оставете много време, за да организирате всичко и да стигнете там, където отивате. Учудващо е колко по-добре ще вървят нещата, ако не бързате и не се чувствате изморени, когато влизате през вратата на офиса, а никога не можете да предвидите задръстване на магистралата, повреден асансьор или преобърнат камион с миниатюрни предмети. По-добре е да пристигнете там час рано, отколкото да закъснеете дори пет минути.
Носете добре заредено професионално куфарче
Изберете професионално изглеждаща куриерска чанта, чанта за документи или папка. Ако нямате такава, вземете на заем от вашата майка или баща. В чантата трябва да носите:
• Допълнителни копия на вашето резюме • Копия на вашите препоръки • Ментови бонбони за освежаване на дъха (за използване преди - а не по време на интервюто) • Тефтерче и два химикала, за да си водите бележки
Десет изпитани трика за отлично интервю и получаване на работата
В ситуации, изпълнени с голямо напрежение, лесно може да забравите да правите очевидни неща - като например да говорите. Затова, за да бъде интервюто наистина първокласно, запомнете тези десет съвета:
1. Предложете вашето най-здраво ръкостискане. Подсушете дланите си и поставете дясната точно в ръката на интервюиращия. Това показва увереност и добронамереност при напрежение. Не опитвайте да смачкате ръката на интервюиращия, но независимо от това, важно е да бъде здраво ръкостискане .
2. Създайте контакт с поглед. Да гледате интервюиращия право в очите показва, че сте уверен и честен. Това ще ги впечатли и ще ви направи да изглеждате способен. Поддържайте контакта с поглед по време на цялото интервю. Очевидно допълнение към този съвет е да не позволявате очите ви да блуждаят. Когато интервюиращият погледне надолу към мотивационното ви писмо, той/тя, при вдигането на погледа си, не трябва да вижда вашите очи да блуждаят из стаята, през прозореца или на бюрото, опитвайки се да прочетат последния доклад на компанията. Блуждаещият поглед показва липса на интерес, любопитство или (дори по-лошо), че сте отегчен от интервюиращия.
3. Усмихвайте се. Блясъкът на вашите бисерно-бели зъби показва, че сте добродушен и спокоен. Усмивките говорят, за човек, който може да работи в екип. А няма нищо, което интервюиращите да желаят повече от хора, които могат да работят в екип.
4. Ако ви предложат напитка, приемете. Всеки човек, по време на интервю, бърза да каже: „Не, благодаря", когато му предложат кафе, сок или вода. Приемете. Може да отпивате на малки глътки, докато обмисляте отговорите си; това ви дава време.
5. Стойте изправен. Просто попитайте мама. Действа всеки път.
6. Говорете високо, но никога не прекъсвайте. Няма нищо по-лошо от интервюиран, който не говори, освен ако не му говорят или, дори по-лошо, отговаря само с невъзмутимо „да" или „не". Помнете, че се продавате, затова е добре да изглеждате ентусиазиран. Решението е да доразвивате идеите, без да бъдете изключително бъбрив. Ако прекъсвате интервюиращия по средата на изречението, можете да изпуснете смисъла. Дори да мислите, че имате да кажете нещо гениално, изчакайте докато той /тя свърши.
7. Кимайте. Обикновеното поклащане на главата показва вашия интерес към това, за което говорят интервюиращите и че обръщате внимание.
8. Направете коментари колко хубав е кварталът, офисът и районът. Задължително направете комплименти за околността. Кажете: „Дойдох тук рано и се разходих наоколо, много ми хареса". Това показва вашите междуличностни умения (да не говорим за вашата точност). То показва също така, че не сте мърморко.
9. Смейте се - ако изобщо е възможно. Помислете за това: Не бихте ли искали да наемете някой с весел характер?
10. Дишайте. Вдишването и издишването ще ви държи спокойни и по-подготвени за това, което ви се предлага. Освен това, ако не дишате, ще умрете, което значи, че ще трябва да дадат работата на някой друг.
Не се шашвайте, ако направите грешка
Особено в началото на интервюто, може да се почувствате малко нервен ..., което може да значи да кажете нещо погрешно. Най-добрият начин да се справите с всеки гаф е да останете спокоен - това, което интервюиращият ще запомни повече, е как сте реагирали на вашата грешка. Ако се затрудните да отговорите на въпрос, просто кажете: „Съжалявам. Малко съм нервен. Наистина се интересувам от тази длъжност и искам да се представя добре на това интервю. Ще започна отново." Не се борете и не викайте; бъдете уверени, дори ако трябва да преигравате.
4. ОТГОВАРЯЙТЕ НА ВЪПРОСИТЕ С ЛЕКОТА
Най-доброто нещо, което можете да направите за интервюиращия, е да улесните неговата/нейната работа. Ако интервюиращите излязат след разговора с вас, чувствайки че те са изнесли тежестта на разговора , това е удар срещу вас. Но ако вашият разговор ги е оставил с впечатлението „Хей, това ми хареса", това може да ви доближи много до получаването на работата.
Бъдете готови за обикновените въпроси
Няма начин да предвидите всеки въпрос, който интервюиращите сметнат, че си струва да се зададе, така че не се безпокойте, ако има нещо, което не сте очаквали. Всъщност, признаването, че не сте готов за всяко малко нещо поставено пред вас ви дава предимство в играта.
При всеки вид работа, можете да очаквате, че ще има няколко типични въпроса.
1. Първо въпросът-капан, който се появява в почти всяко интервю. Въпросът-капан е някаква вариация на "Коя е областта, в която имате най-голяма нужда от подобрение?" или "Коя област ви е най-слаба?" Истинският отговор може да е, че ужасно пропускате детайлите или че сте невероятно стеснителен. Каквото и да е, НЕ СПОДЕЛЯЙТЕ вашите лични слабости. Вместо това, опитайте да измислите да кажете нещо, което не е истинска слабост, а е малко по-малко от идеалната характеристика. Например:
"Предпочитам да видя проекта приключил от началото до края, вместо да работя върху един единствен компонент и никога да не видя завършения продукт. Понякога смятам , че е обезсърчително да работя без общия контекст."
"Понякога ми е трудно да отказвам на хората и накрая поемам повече от моя дял на работното място."
Ако наистина не можете да измислите нищо, което да кажете, винаги може да се измъкнете с този проверен във времето (макар и клиширан) отговор: "Аз съм перфекционист. Това, което трябва да подобря, е да не бъда толкова взискателен към себе си и непременно да искам всичко да е правилно."
2. Бъдете наблюдателен за въпроси защо сте напуснали вашата стара компания или защо се интересувате от новата. Тези въпроси (или подобни на тях) имат за цел да стане сигурно, че вашият интерес към новата компания е искрен и не се дължи на това, че сте уволнен и/или имате сериозни проблеми на бившата си месторабота. Ако интервюиращият изстреля към вас: „Защо бяхте уволнен?", отговорете просто и кратко. „Беше враждебна среда, в която много хора бяха отпратени да си вървят." е добър начин да се справите с това. Бързо, лесно, уместно.
3. Имайте готови отговори за тези популярни въпроси, задавани по време на интервю:
* Разкажете ми малко за себе си. * Какво ви интересува най-много в тази длъжност? * Къде се виждате след 5, 10, 20 години? * Каква е вашата крайна цел в кариерата? * Разкажете ми за проект, в който е имало тежък проблем, който вие сте разрешили. * Какви са вашите най-силни страни? * Какво харесвахте в последната си работа? * Какво ви отличава от останалите кандидати? * Как предишният ви опит/академична подготовка/занимания в колежа са свързани с тази работа?
4. Преди всичко, продайте се като човек, решаващ проблеми. Помислете за работата, която сте вършили, професията, която сте имали в колежа, доброволната работата, с която сте се занимавали или клубът, който сте основали. После продължете да давате примери как сте решили конкретна задача като разделите това преживяване на три части: 1) Проблемът, който сте срещнали; 2 )Как сте го анализирали и 3 ) Решението, което сте приложили.
Ако предварително сте подготвили внимателни отговори на тези въпроси, вие ще водите в играта. Във всички ваши отговори, опитайте се да предадете ентусиазма и способността си да работите в екип. И не забравяйте да отговаряте на всеки въпрос своевременно. Дългите отговори правят така, че да изглежда, че ви е трудно да намерите нещо интелигентно, което да кажете.
Имайте собствени въпроси
Към края на интервюто, интервюиращият ще се наклони към вас и ще каже: „Имате ли някакви въпроси към мен?" Вие ТРЯБВА да имате въпроси. Първо, не бързайте с отговора си. Погледнете, сякаш мислите дали имате някакви въпроси и после задайте подходящ въпрос от списъка, който сте измислили предварително. Ето няколко възможни въпроса:
* Как бихте описали един типичен работен ден? * Какво е най-добрата част от работата в тази компания за вас? * Има ли значителни възможности за семинари, курсовете и т.н., за да науча повече за различните аспекти на компанията? * Защо вие се присъединихте към компанията?
Интервюиращите ОБИЧАТ да говорят за себе си, така че тези въпроси винаги ще ги спечелят.
Един последен голям съвет за истинското интервю: винаги завършвайте интервюто с: „Много се интересувам от длъжността.", „Какви са следващите стъпки, които трябва да направя?” Човече, смяташ, че си нетърпелив? Те ще са късметлии, ако те вземат!
5. ПРАВИЛНО ПОВЕДЕНИЕ В ПЕРИОДА СЛЕД ИНТЕРВЮТО
Можете да сметнете, че интервюто е приключило, когато излезете от вратата. Глупак. Интервюто е свършило, когато някой (да се надяваме, че това сте вие) получи работата. Ако действате правилно в етапа след интервюто, възможността това да сте вие се увеличава драматично.
Изпратете благодарствено писмо
В самия ден на интервюто – не на следващия или по-следващия ден – изпратете благодарствено писмо до интервюиралия ви. Писмото трябва да бъде обикновена бележка, в която да благодарите на този човек, че е отделил време да се срещне с вас, да му кажете колко ви е била приятна вашата дискусия и колко бихте искали да се присъедините към екипа. Не е лошо да се добави персонализирано изречение, като например: Вашето обяснение за ______________ на компанията увеличи моя интерес към длъжността.
Какъвто и да е вашият собствен стил, задължително кажете: „Благодаря, че се срещнахте с мен и ми предадохте вашата мъдрост." И се погрижете писмото да е в пощата му възможно най-скоро, така че да е на бюрото на интервюиралия ви, когато той/тя сяда седне да взема решение. Също така, не забравяйте да изпратите писмо до всеки, който е участвал на интервюто, не само до един човек. Група хора, които ви искат, може да надделее.
И макар че любителите на технологииите и защитниците на дърветата ще изпратят имейл или електронна картичка вместо обикновено писмо, ние ви предлагаме да го изпратите по старомодния начин. Реалното писмо ще изглежда по-лично, особено ако интервюиралият ви има разхвърлено бюро – то ще служи като постоянно напомняне, че сте там и чакате. С имейл, има голяма вероятност то да бъде погледнато и забравено. Или, ако е написано наистина патетично, да бъде изпратено на всички приятели на интервюиралия ви под следното заглавие: „Ето благодарственото писмо на този несретник, което получих."
Обадете се по телефона в дните след интервюто
Ако нямате отговор след седмица, ОБАДЕТЕ ИМ СЕ. Никой не иска да бъде досаден, но също и малко упорство никога не пречи на никого. Приятелското телефонно обаждане след седмица казва на работодателя, че вие сте наистина заинтересувани. Телефонното обаждане ще изиграе ролята да напомни на компанията за невероятния интервюиран, когото те не искат да изпуснат. Вие можете също така да попитате (учтиво) след колко време ще вземат решение. Ако тази дата отмине и вие още не сте получили какъвто и да е отговор, обадете се отново. Това не е нахално, това е признак на постоянство. Нахалството е лошо, но постоянството е добро.
Ние ви дадохме много съвети за това, което трябва да направите, за да разбиете този работодател. Давайте и го направете!