Телефонните интервюта са общоприет начин да се отсеят кандидатите, които да бъдат поканени за интервю на живо. Важно е да успеете да направите добро впечатление. Всъщност, считайте че всеки разговор по телефона с потенциален работодател е всъщност интервю за работа.
Запомнете, че консултантът по наемането на персонал е човекът, от който зависи дали работодателят ще се поинтересува от кандидатурата ви. Внимавайте с маниерите си, когато говорите с личните асистенти или рецепционисти.
Със следните съвети ние ще се опитаме да ви направим перфектен в провеждането на телефонни интервюта. 1. Подгответе се за интервюто по същия начин както и ако отивате на живо. Бъдете готови с резюмето си и отговорите на някои от най-често задаваните въпроси, например: „Каква е най-голямата ви слабост/сила?”
2. Репетирайте и пак репетирайте. Това е най-добрата техника, която ще ви помогне да разберете дали помните фактите от резюмето си, да се успокоите и отпуснете, както и да придобиете увереност. Най-добре е да репетирате с някой с вашата професия, но ако това не е възможно, помолете приятел или роднина. Снабдете човека с примерни въпроси. Репетирайте както на живо, така и по телефона. Ролята на вашият помощник е да следи дали заеквате или пък звучите нервно.
3. В уречения ден, намерете си тихо и спокойно място за провеждането на интервюто. Предупредете, че никой не трябва да ви безпокои. Не пускайте коткат или кучето при себе си, докато говорите. Изключете телевизора.
4. Не отговаряйте само с „Да” или „Не”, но в същото време бъдете кратки и съдържателни. Ако се усмихвате, докато говорите, ще създадете един позитивен образ за себе си в съзнанието на интервюиращия. Говорете бавно и отчетливо. Стойте изправени, за да дишате спокойно и да говорите равномерно.
5. Запомнете името на интервюиращия и го повторете няколко пъти по време на разговора.
6. Облечете се добре – така ще се чувствате добре.
7. Водете си бележки и се уверете, че резюмето ви е около вас.
8. Запомнете, че интервюиращия не ви вижда. Ако ви зададе въпрос, върху който имате нужда да помислете, го кажете направо. Например: „ Добър въпрос. Трябва да помисля за минутка, за да ви дам изчерпателен отговор.”
9. Осигурете си писалка и си записвайте, за да можете после да задавате и въпроси.
10. Ясно е, че не може да пушите, да дъвчете дъвка или да ядете по време на интервюто, но е добра идея да имате до себе си чаша вода. Ако устата ви пресъхне, просто кажете : Извинете, ще пия малко вода.”
11. Не прекъсвайте интервюиращия.
12. Задавайте въпроси, показващи, че се интересувате от компанията, а не само от собствената си изгода. По-подходящо е да попитате дали екипът, към който ще се присъедините се занимава със сериозни проекти в настоящия момент, отколкото каква заплата ще получавате.
13. И накрая на интервюто, благодарете на интервюиращия за отделеното време, кажете, че се надявате, да се видите и на живо. Попитайте как ще протече по- нататък процесът по вашето наемане.