Добрата подготовка е жизнено важна за успешното представяне на интервю за работа. Напишете домашното си и това ще ви помогне да създадете добро впечатление, както и да се откроите от конкуренцията. Много специалисти заявяват: „Много хора идват ужасно зле подготвени за интервюто си. Да се поинтересуваш предварително за компанията и сферата й на дейност не просто помага да създадеш добро впечатление, но и ти показва дали искаш да работиш за тази компания.”
Подготовка и планиране
Ключът към успешното интервю е внимателната подготовка и планиране. Явяването на интервю е всъщност осъществяване на продажба- а продуктът сте самите ВИЕ. Малко компании биха предлагали продукт без да са извършили предварително проучване на пазара и планиране. В този ред на мисли, качествената подготовка е съществена, ако искате да се представите в най-добрата светлина и да убедите работодателя да ви наеме.
Следвайте тези шест стъпки и ще получите по-добър шанс за успех:
• Изградете си профил на компанията • Внимателно разгледайте описанието на предлаганата работа • Планирайте отговорите си • Пригответе се, за да постигнете успех • Представете се в подходяща светлина • Тренирайте, тренирайте, тренирайте!
1. Изградете си профил на компанията
Много хора отиват на интервю, без да знаят нищо или почти нищо за компанията, в която искат да работят. Това не остава скрито за интервюиращия и прави лошо впечатление. Проучването за компанията е много полезно и може да се окаже от огромно значение за изхода от интервюто, както и да ви даде полезна информация за евентуалния ви работодател.
Не е необходимо да можете да напишете дисертация по тази тема, а просто да демонстрирате знание за самата компания и за това как работи-това съвсем ясно ще покаже на интервюиращия, че сте сериозни и решени да започнете тази работа.
На какво да обърнете внимание: • Бизнес интереси-Каква е дейността на компанията? Коя е централата й? Акции на пазара? • Финансово резюме?-Годишен оборот? Печалби? Представяне? • Основна статистика?-Брой служители? Брой и място на пласмент? • Скорошни дейности?- Сливания? Придобивания? • Стартиране на продукти?- Нови дизайни/ разновидности? • Планове за разширение?- Основни конкуренти? Какво се прави, за да се увеличи влиянието в сферата на дейност?
2.Внимателно разгледайте описанието на предлаганата работа
Очевидно е, че правилното разбиране на описанието на работата е основно, но изненадващо много кандидати отиват на интервю с доста неясна представа за самата работа. Ако разгледате внимателно самата обява, можете да бъдете сигурни, че сте получили добра представа какво ще включват бъдещите ви задължения и така на интервюто ще можете да обърнете внимание на своя предишен опит, квалификации и интереси, които биха били удачни. Предварителната информация за работата ще ви помогне да формулирате отговорите на зададените въпроси. Важно е да обърнете внимание на изискванията и непрекъснато да споменавате по какъв начин вашите способности, качества и постижения ще са полезни за изпълняването на тези изисквания. Ще се улесните много, ако напишете изискванията за работа и срещу тях изредите своите умения.
3.Планирайте отговорите си
Много от кандидатите за работа се оплакват:„ Как мога да бъда подготвен, след като не знам какво ще ме попитат?” Отговорът е, че трябва да можете да предвидите тези въпроси. В крайна сметка, те ще са насочени към това, което най- добре познавате- самия ВАС! Проучванията показват, че въпреки хилядите разновидности и форми, повечето въпроси се свеждат до следващите седем основни сфери:
Разкажете повече за себе си Класическо начало и потенциално минно поле за необмислени и неуместни отговори! Този въпрос всъщност е възможност да изложите в общи линии вашите основни способности, като използвате Едноминутния си Маркетингов План.
Защо искате тази работа? Съсредоточете се върху това да свържете уменията и качествата си с изискванията за работата.
Какво умеете най- добре? Посочете някоя своя способност и я свържете с постижение. Например: „Много съм добър в това да организирам хората, за да се свърши дадена работа- наскоро организирах благотворително събитие, от което се събраха 40 000 лева”
Какви са вашите слабости? Направете слабостите си да изглеждат положителни, например: ”Обичам работата да се върши бързо и това понякога ме прави нетърпелив” или „Имам прекалено високи изисквания и искам това и от останалите хора.”
Какво знаете за нашата компания/ за предлаганата работа? Вече сте направили своето проучване, така че покажете това в отговора си. Например: „Особено интересен ми се стори плана ви да включите детското облекло към портфолиото си...”
Какво ви е най-приятното задължение в настоящата ви работа? Посочете нещата, в които сте добри и които са подобни на задълженията в желаната от вас работа. Помислете за анализа си на обявата.
Какво ви е най- неприятно в сегашната ви работа? Чувството на неудовлетворение е нещо нормално за всяка работа. Посочете за проблем нещо, което не би създало дискусии (избягвайте да разказвате за конфликти с колеги и т.н.) и на-вече-опишете как сте се справили с проблема.
4. Пригответе се, за да постигнете успех
Няколко основни трика, за да се подготвите и да сте сигурни, че всичко ще мине гладко. • Планирайте пътя си дотам: проверете маршрутите на градския транспорт, времето, за което ще стигнете, условията за паркиране, контактите за връзка, телефонни номера, дребни пари за паркинг и т.н. Ако се налага да закъснеете, позвънете в офиса и накратко обяснете, посочете приблизително кога ще отидете и не се паникьосвайте. • Подгответе папка със свои документи за интервюто: няколко копия на биографията ви, литература за компанията, писмото, с което сте поканени, едноминутно маркетингово изложение, списък с въпроси. • Когато пристигнете: Най- добре е да пристигнете 15 минути преди уговореното време. Използвайте това време да оставите излишния багаж на рецепцията, проверете как изглеждате, прочетете отново биографията си и се УСПОКОЙТЕ.
5. Представете се в подходяща светлина
Доброто ви представяне е основно по пътя към успеха. Всеизвестната фраза, че първото впечатление е най- важно, е особено уместна по отношение на интервютата за работа. Много зависи от това, какво впечатление ще направите, както с външния си вид, така и с езика на тялото. Им много проучвания на тема „Първо впечатление”. Известно е, че мнозинството интервюиращи ще си създадат мнение за вас в първите 30 секунди и ще са решили изхода от интервюто в първите четири минути. Няма верен или грешен начин, по който да се облечеш за определена работа. Това което е наистина важно е да се облечете така сякаш сте вече част от екипа.
Външен вид При повечето видове работа има един определен код на обличане. Например: Консервативният стил е най-подходящ за работа в сферата на банкирането, по-спортните дрехи обикновено се свързват с работа в медиите. Вие ще сте може би запознати с общите изисквания, но бъдете внимателни-хубавият костюм никога не е грешка.
Каквато и да е организацията, пред която кандидатствате, съветваме ви да следвате няколко златни правила. Може би изглеждат очевидни, но е наистина странно колко много кандидати ги пренебрегват.
Представителен вид • Облечете се в типични за тази сфера дрехи. • Отделете колкото се може повече средства за дрехите си. • Чувствайте се удобно-ако сте похарчили средства за нов костюм, погрижете се той да ви е удобен. • Тъмните тонове придават повече тежест • Сведете грима до минимум. • Избягвайте отвличащи вниманието бижута. • Избягвайте натрапчива миризма на парфюм или афтършейв. • Погрижете се обувките ви да са добре излъскани и да не са изтъркани. • Не пушете, докато сте облечени в тези дрехи- повечето компании не толерират тютюнопушенето, а миризмата на цигари е особено отчетлива и може да ви изложи.
Език на тялото Езикът на тялото е изключително важен. Има тонове литература по тази тема. Ето извадка на някои от най-важните точки, които ще е добре да запомните: • Силно ръкостискане: кара ви да изглеждате уверени в себе си, а и говори за добри маниери! • Настанете се удобно: седнете по удобен за вас начин- знак за хармония е ако седнете по подобен на интервюиращия начин. • Усмихвайте се: това показва, че сте спокойни. И все пак, не се ухилвайте прекалено! • Избягвайте да си играете с различни предмети:химикали, бижута и т.н. • Не нарушавайте личното пространство на интервюиращия: седнете само, когато ви поканят и не оставяйте куфарчето или чантата си на бюрото му, сложете ги на място, където можете да ги достигнете- дори на пода, ако е необходимо.
6. Тренирайте, тренирайте, тренирайте!
Помолете свой приятел да ви интервюира и да ви каже как се справяте. В най- добрия случай, използвайте услугите на професионалист по обучение за явяване на интервю, който има опит във взимането на интервюта и може да ви посъветва как да се представите възможно най-добре.
Бъди намерен Ако желаеш идеалната работа да ти падне от небето без ти самият да правиш нищо си дошъл на точното място! Виж пример ПАРТНЬОРИ Абонирай се за Career Magazine
» Актуални новини и анализи » Развитие на пазара на труда » Полезни съвети